Kolano okiem podologa – cz. 1

6370

stopy-kolana-podologia Staw kolanowy jest stawem bezpośrednio biomechanicznie współpracującym ze stopą. Jako największy staw w ciele człowieka (jednocześnie bardzo skomplikowany w swojej anatomii) podążać musi za ustawieniem stopy:

  • KOŚLAWOŚĆ STĘPU często powiązana jest z koślawością kolan (zależność prosta), ale może również wiązać się ze szpotawością kolan (zależność złożona), kiedy to w wyniku szpotawienia kolan, stopy pełniąc swoją rolę podporową ustawiły się w „płaskim” ustawieniu do podłoża, tym samym tworząc koślawość stępu względem łydki
  • SZPOTAWOŚĆ STĘPU – często powiązana ze szpotawością kolan, kiedy to boczne łąkotki kolana znacząco narażone są na przeciążenia, siły naprężeń powodują mikrouszkodzenia, a w konsekwencji osłabienie ich funkcjonalności

(Uwaga od autorów: w kolejnym cyklu artykułów pojawić się więc musi wyjaśnienie jak podążać będzie kość udowa w powyższych przypadkach … i jakie „spustoszenie” koślawość stępu i kolan powodować może w stawie biodrowym – I KTO POWIE, ŻE PRACA PODOLOGA TO TYLKO STOPY?)

ZNÓW ZACZNIJMY OD PODSTAW

… kiedy kolano „stoi” – czyli stabilizacja …

Staw kolanowy w statyce: to staw w którym łączy się kość piszczelowa (a ta stanowi znacząco o ustawieniu stępu) oraz kość udowa, znacząco powiązana z biodrem.  Kość strzałkowa nie bierze udziału w budowie kolana, w przeciwieństwie do rzepki, która pełni tu rolę trzeszczki. Połączenia między kością udową a piszczelową, oraz udową a rzepką zapewniają nam tzw. kłykcie (boczny i przyśrodkowy kości udowej, łącząc się poprzez powierzchnie stawowe). Kłykcie kości udowej w okolicach dolnej powierzchni są płaskie, dzięki czemu stabilizują staw w pozycji wyprostowanej. Nasz opis nie stanowi „podręcznika anatomii”, ma jedynie na celu zaznaczyć złożoność budowy kolana.

Struktury stabilizujące staw kolanowy to:

  • kompleks przyśrodkowy (więzadło boczne piszczelowe, przyśrodkowa część torebki stawowej, mięsień półścięgnisty i gęsia stopka)
  • kompleks boczny (więzadło boczne strzałkowe, pasmo biodrowo – piszczelowe, mięsień dwugłowy uda i podkolanowy)
  • kompleks  centralny (więzadło krzyżowe przednie, tylne, łąkotki)

… kiedy kolano „chodzi, biega, zgina, prostuje, rotuje”

– czyli dynamika …

podologia-stopa-kolano

Staw kolanowy jest stawem zawiasowym, pełni rolę zginania i prostowania, ale generuje również proste ruchy rotacyjne w pozycji zgięcia. Co decyduje o ruchu kolana?

  • Układ więzadłowy: znaczne siły pojawiające się w stawie kolanowym, zabezpieczone są więzadłami, pełniącymi rolę stabilizującą w połączeniu z łąkotkami. Więzadła zewnętrzne boczne piszczelowe, mają za zadanie wzmacniać staw kolanowy kiedy jest on w pozycji wyprostnej – przez co w pozycji wyprostowanej nie możemy wykonać ruchów rotacyjnych, co zmienia się kiedy zegniemy kolano i poluzujemy więzadła. Więzadła boczne wykluczają również ruch odwodzenia i przywodzenia w kolanie. Tu roli nabiera więzadło boczne strzałkowe, które zapobiega szpotawieniu kolan. Z rzepką związane są więzadło rzepki oraz troczki rzepki, natomiast z torebką stawową: więzadło podkolanowe skośne (blokujące przeprost kolana oraz rotację), więzadło podkolanowe łukowate.
    Więzadła wewnętrzne do te o których kontuzjach najczęściej słyszymy: krzyżowe (przednie i tylne), które uszkodzone powodują problem w całej kończynie, gdyż pełnią rolę ograniczania ruchu kości piszczelowej względem udowej – regulują więc pracę całej kończyny.
  • Łąkotki pełniące rolę amortyzujące, elastyczne, zbudowane z włóknistej tkanki chrzęstnej (PS. Czy wiesz, że mięsień czworogłowy uda może wywierać na kolano siłę nacisku nawet do 300 kg.? W szczególności dochodzi do tego zjawiska podczas sportu). Oczywiście łąkotki zabezpieczone są również przez więzadła: poprzeczne kolana oraz łąkotkowo – udowe przednie.
  • Kaletki maziowe pełnią rolę zmniejszania tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizg mięśni i ścięgien podczas ruchu.

 

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych