Kolano okiem podologa – cz. 2

2558

podologia-diagnostyka-stop-deformacje-stop-gabinet-podologicznyKIEDY KOLANO USTAWIA SIĘ WADLIWIE

(*poniższy opis dotyczy osób powyżej 7-8 r.ż. – wspomnimy również w następnych częściach o tym co dzieje się z kolanami w autokorekcie, czyli u dzieci do 7 roku życia)

KOŚLAWOŚĆ KOLAN

(nogi w kształcie litery X) – na ogół występuje, gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach, między kostkami przyśrodkowymi tworzy się odstęp powyżej 5 cm.

Rozpoznanie:

  • Rozpoznanie podoskopowe jako pośrednie badanie pozwala na ocenę wpływu ustawienia kolan na stopę

podologia-diagnostyka-stop-deformacje-stop-gabinet-podologiczny-podoskop

  • Podczas badania podoskopowego zaobserwować możemy również następstwa koślawości kolan. Na poniższym zdjęciu widzimy powiązanie koślawości kolan ze stopą płasko-koślawą, o której wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach poświęconych stopie

podologia-diagnostyka-stop-deformacje-stop-gabinet-podologiczny-podoskop

  • Rozpoznanie na macie diagnostycznej E.P.S/R1pozwala ocenić jak wada kolan wpływa na rozkład obciążeń na stopach, ocenić zmiany w biomechanice, stabilometrii. W konsekwencji wynik badania pozwoli na zaprojektowanie indywidualnej wkładki ortopedycznej lub zindywidualizowanego obuwia, korygującego wadę.

 

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop
Statyka

 

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop
Dynamika

 

  • podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskoprozpoznanie poprzez testy funkcjonalne pozwalające na określenie stanu struktur mięśniowo – powięziowo – więzadłowych. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma więzadło poboczne piszczeglowe, którego rolą jest ograniczenie nadmiernej koślawości.
  • w zaawansowanych przypadkach pomocnym jest badanie RTG które zobrazuje nam zmiany zwyrodnieniowe, do których dochodzi w wyniku wadliwego ustawienia kolan. W przewlekłych stanach obserwujemy również zmiany w USG.

POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE

TERAPIA STRUKTUR MIĘŚNIOWO – POWIĘZIOWO  – WIĘZADŁOWYCH

aby usunąć przykurcze, blokady i sklejenia, a w konsekwencji stymulować kończyny dolne do repedagogizacji. U osób dorosłych to proces złożony, zmiana ustawień kończyn w wieku dojrzałym powoduje bowiem zmianę ustawienia całego aparatu ruchu, dlatego w kompleksowej terapii rzadko udaje się ominąć terapię „od stóp do głów”).

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop
podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop
PROCES REHABILITACJI WZMACNIAĆ MOŻEMY RÓWNIEŻ APLIKACJĄ DYNAMICZNĄ TAPINGU (metody aplikacji tapów w obrębie całej kończyny wchodzą w zakres szkolenia „REHABILITACJA W PRACY PODOLOGA”)
podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-podoskop

KOREKCJA USTAWIENIA KOLAN

poprzez indywidualne wkładki ortopedyczne, z klinem supinującym, tzw. długą supinacją. Należy jednak pamiętać, że w korekcji koślawości kolan, bardzo duże znaczenie stanowi stabilizacja stawu skokowego, który jako dynamiczny element, powodować może kompensację korekcji. Indywidualna wkładka ortopedyczna powinna być dopasowana indywidualnie dla stopy prawej i lewej, a zastosowanie różnych twardości w jej elementach stanowić będzie o dynamice wkładki, a więc i jej stałym udziale w procesie rehabilitacji (wzmacnianie struktur miękkich, repedagogizacja ustawienia kończyn).

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-wkładki-ortopedyczne podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-wkladki-ortopedyczne

ĆWICZENIA:

stabilizujące i stretching: wzmocnienie osłabionych mięśni (w przypadku koślawości mamy do czynienia z wydłużeniem struktur wewnętrznych) oraz rozluźnienie struktur pasma zewnętrznego, które w przypadku koślawości uległo skróceniu.

CIĄGŁY MONITORING PODCZAS TERAPII

w szczególności kontakt z Pacjentem, obserwacja wyższych partii ciała, analiza statyczna (jak zmieniają się przeciążenia) oraz analiza dynamiczna chodu wykonywana za pomocą maty diagnostycznej E.P.S R1 lub MPS z zastosowaniem oprogramowania BIOMECH STUDIO (np. film analiza chodu oraz zdjęcie monitoring analiza parametrów chodu, stabilometrii).

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-wkladki-ortopedyczne
Analiza parametrów chodu.

 

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-wkladki-ortopedyczne
Analiza stabilometrii.

 

podologia-gabinet-podologiczny-deformacje-wkladki-ortopedyczne
Analiza porównawcza skuteczności terapii.

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych

 

podologia-gabinet-podologiczny-diagnostyka-stop