Kostka Arkady

3885

METODA ARKADY W PRAKTYCE

dospecjalistowMetoda korekcji wrastających paznokci Kostką Arkady to przełom w dziedzinie podologii. Innowacyjne narzędzie medyczne stworzone od podstaw przez Adriana Arkadę. To opatentowany, polski wynalazek, który umożliwia bezpieczne i skuteczne wyleczenie problemu wrastających paznokci. Pozwala na przeprowadzenie zabiegu, przynoszącego natychmiastową ulgę w bólu oraz natychmiastowy efekt wizualny. Dodatkową zaletą jest także efekt estetyczny – w przypadku kobiet, w większości przeprowadzonych zabiegów możliwe jest zdobienie lub malowanie płytki paznokcia.

Metoda Arkady i urządzenie Kostka Arkady zdobywa uznanie na świecie, a w Polsce pomimo burzliwych dyskusji wśród polskich podologów, znajdziemy coraz więcej zwolenników tej metody. Owocuje to coraz szerszym wachlarzem gabinetów, w których cierpiący pacjent może pozbyć się dolegliwości związanych z wrastającym paznokciem podczas pierwszej wizyty.

kostka_zdjecie_urzadzenia

Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów na jej temat:

Cena zabiegu.

Korekta paznokcia palucha jest bardzo kosztowna. Fakt – podliczając terapię klamrami okazuje się, że w wielu przypadkach korekta Kostką Arkady jest tańsza lub równa cenowo klasycznej ortonyksji. Warto zaprezentować pacjentowi obie metody i dać prawo wyboru.

Onycholiza.

zabieg kostka arkadyNie będąc świadkami przeprowadzanego zabiegu można domniemywać, że kompilacja haczyków i manipulatorów brutalnie odrywa płytkę paznokcia od łożyska. Fakt – narzędzia służą „otwarciu” paznokcia; onycholiza widoczna po zabiegu to pusta przestrzeń pozostała po wyjęciu wrastających części płytki z wałów okołopaznokciowych, widoczna (również przy terapii klamrami) w postaci charakterystycznych „rynienek”. Zwróciwszy uwagę na konieczność regeneracji łoża paznokcia, w ramach Metody Arkady stworzono serum z zawartością aż 16% kolagenu – preparat stanowi nieodzowną część terapii domowej, a dodatek olejku z drzewa herbacianego zapobiega rozwojowi infekcji i wspomaga leczenie ewentualnie istniejących infekcji.

Ból podczas zabiegu.

Śrubki, manipulatory, łopatki, haczyki – miniatura średniowiecznego narzędzia tortur. To musi boleć. Fakt – palec poddawany korekcie zostaje zablokowany w urządzeniu w taki sposób, by możliwie jak najlepiej wyłączyć zakończenia nerwowe. Fakt – ból towarzyszący zabiegowi jest najczęściej chwilowy i przemijający (jeśli wystąpi) , nieporównywalny z tym z jakim przyszło się borykać pacjentowi przed wizytą, a zwykle na naszych fotelach podologicznych obserwujemy przypadki, kiedy przychodzącemu do nas pacjentowi towarzyszy przynajmniej średnia lub duża bolesność, nierzadko z współistniejącym stanem zapalnym.

Trwałość efektu zabiegowego.

Czy efekt zabiegu Metodą Arkady daje dożywotnie rezultaty? Oczywiście, że nie. Fakt – czy terapia klamrami daje efekt do końca życia? Nie. Świadomy podolog wie, że tylko od pacjenta zależy, czy uda się osiągnąć trwałe zadowolenie z zabiegu. Prawidłowe skracanie paznokci, unikanie wąskiego i uciskającego obuwia, walka z nadwagą (tak, to ogromnie istotne!) to tylko przykładowe czynniki, z powodu których część z poddawanych różnym terapiom paznokci uparcie kontynuuje nieprawidłowy tor wzrostu. Innowacją w podologii i chirurgii jest plastyka wałów o czym szerzej dowiecie się artykułu poświęconemu temu zabiegowi.

Sterylność.

kostkaCała Kostka Arkady (z blatem) nie mieści się w autoklawie. Fakt – wszystkie elementy: łopatki, kulki, manipulatory, a więc te, które mają bezpośredni kontakt z paznokciem są przeznaczone do sterylizacji. Konstrukcja Kostki, a więc jej stelaż nie ma bezpośredniego kontaktu z płytką, ani ewentualnymi wydzielinami (krwią czy ropą). Jeśli tak by się jednak zdarzyło, to po rozmontowaniu, korpus urządzenia mieści się w większości autoklawów dostępnych na rynku.

Dominika Bilik
Gabinet Zdrowej Stopy
www.podologicznygabinet.pl