Stopa wydrążona – Rola stopy i wady stóp – cz. 5

4690

STOPA WYDRĄŻONA

to nadmiernie wysklepiony łuk podłużny boczny (1-3), wraz z jego nadmiernym skróceniem. Nadmierne wysklepienie stopy prowadzi do szponiastego ustawienia palców, co jest konsekwencją niedowładu mięśni krótkich oraz znacznego skrócenia rozcięgna podeszwowego. W wyniku tych zmian dochodzi więc do skrócenia funkcjonalnego długości stopy. Nie może ona wówczas pełnić swoich funkcji podstawowych: podporu oraz prawidłowego przetaczania. W obrębie przodostopia powstają zmiany przeciążeniowe (odciski, modzele), często również obserwujemy wylewy podpaznokciowe w wyniku krogulczego ustawienia.

 

stopa wydrazona-wady stóp-podologia-1
Stopa wydrążona
Stopa wydrążona
Stopa wydrążona

Rozpoznanie podologiczne

można wykonać wykorzystując PODOSKOP/SKANER PODOLOGICZNY (PodoSkan 2D) + PLATFORMĘ DIAGNOSTYCZNĄ E.P.S./R1 (podobaroskop) oraz oprogramowanie BIOMECH STUDIO, które pozwala na rozpoznanie typu stopy oraz cech koślawienia w statyce i dynamice oraz poprzez obrazy RTG / USG, gdzie można zauważyć zmiany kostno – chrząstkowe.

sprzet podologiczny-wady stóp
Podoskop

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Skaner podologiczny (PodoSkan2D)

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Platforma diagnostyczna E.P.S./R1 (podobaroskop)
 

Rozpoznanie z platformy diagnostycznej E.P.S./R1 (podobaroskop)

Rozpoznanie ze skanera podologicznego (PodoSkan2D)
gabinet podologiczny - stopa wydrążona gabinet podologiczny - stopa wydrążona

Stopę wydrążoną nie wystarczy obserwować „okiem specjalisty”. Często zdarza się tak, że nie jest ona widoczna – a dopiero w badaniu pedobarograficznym (ważne by odbyło się ono w statyce i dynamice) obserwujemy, jak bardzo podnosi się łuk podłużny.

Postępowanie rehabilitacyjne i leczenie (w skrócie):

  • Rozluźnienie struktur mięśniowo – powięziowych w całej stopie, rehabilitacja kończyny dolnej, tak aby uregulować ustawienie stopy, względem stawu skokowego i wyżej (wyeliminować kompensacyjne rotacje ustawienia piszczeli, kości udowej itd.); w stanach bólowych zabiegi fizykoterapeutyczne.
  • Zabezpieczenie łuku podłużnego zewnętrznego, poprzez indywidualną wkładkę ortopedyczną, z uwzględnieniem amortyzacji kolan – które w przypadku stopy wydrążonej są przeciążone, w szczególności od strony zewnętrznej (stopę wydrążoną często obserwujemy u osób ze szpotawością kolan, w wyniku powiązań biomechanicznych, ale to temat na kolejne artykuły 🙂 ).
Przykład wkładek dla stopy wydrążonej
stopa wydrążona - wkładki ortopedyczne stopa wydrążona - wkładki ortopedyczne

 

Za tydzień ciąg dalszy …

Zobacz również:

 

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych