Szkolenia

Szkolenia

Szkolenia podologiczne

Co to jest podologia?

Mianem podologii (zamiennie nazywanej także "podiatrią") określa się dziedzinę medycyny, która zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem wszelkiego rodzaju chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Podologia łączy w sobie elementy wywodzące się z kosmetologii, osteologii, miologii, flebologii, neurologii, dermatologii, ortopedii, diabetologii, angiologii, opatrywania ran, technik zaopatrzenia medycznego oraz chirurgii, dlatego też wykonywanie różnego typu zabiegów wchodzących w zakres tej medycyny wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przeszkolenia.

Popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz większa liczba osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę i tym samym zagwarantować swoim Pacjentom najwyższą jakość usług, jest kurs podologiczny oraz różnego rodzaju szkolenia podologiczne.

Czym zajmuje się podolog?

Choć jak wcześniej zostało to wspomniane podologia zajmuje się przede wszystkim leczeniem stóp, to wbrew pozorom nie jest to profesja związana z medycyną. Podolog nie jest bowiem lekarzem, a raczej kosmetologiem, gdyż zgodnie z oficjalną definicją, zawód ten ściśle powiązany jest właśnie z tą nauką.

Podolog odpowiedzialny jest za leczenie i wyeliminowanie schorzeń związanych ze stopami, takich jak chociażby:

 • wrastający paznokieć, czyli przypadłość wynikająca z nieodpowiedniej pielęgnacji paznokci i ich nieprawidłowego obcinania, która skutkuje wrastaniem wewnętrznej strony paznokcia w skórę;
 • stopa cukrzycowa, a więc powikłanie po-cukrzycowe objawiające się spowolnionym gojeniem się ran i owrzodzeń oraz niedostatecznym ukrwieniem stóp i zmniejszoną wrażliwością bólową;
 • brodawki - grudkowe zmiany skórne wywołane poprzez zakażenie organizmu wirusem HPV;
 • grzybica stóp, czyli następstwo zakażenia się grzybami dermatofitowymi, które rozkładają keratynę. Objawia się ona w postaci czerwonych plamek na palcach (lub między nimi), którym zazwyczaj towarzyszą pęcherzyki z płynem surowiczym.
 • modzele - powodujące ból i dyskomfort zgrubienie warstwy naskórka, występujące zazwyczaj na bocznej krawędzi stopy lub na ich podeszwie;
 • palec krogulczy - jeden z możliwych typów deformacji palców, który leczony jest za pomocą ortez, tapingu podologicznego bądź opatrunku odciążająco-korygującego;
 • haluksy, czyli schorzenie powstające na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia (np. na obcasie), co powoduje przeciążenie przedniej części stopy i obniża łuk poprzeczny oraz poszerza przodostopie;
 • odklejanie się płytki paznokci;

 

Jak zdobyć uprawnienia wykonywania zawodu podologa?

W związku z brakiem uwarunkowań prawnych nagminną sytuacją jest ta, w której osoby niesłusznie określają się mianem podologa, choć nie ukończyły one specjalistycznych kursów jak np. kurs podologiczny, ani też nie poświęciły choć chwili na zapoznanie się z literaturą przedmiotu.

Dla bezpieczeństwa własnego zdrowia, zdecydowanie lepiej jest rozważyć skorzystanie z pomocy podologów mogących się pochwalić specjalistycznymi kursami oraz szkoleniami, a także certyfikatami, którzy swoje umiejętności szlifowali również podczas zajęć praktycznych. Szkolenia i kursy podologiczne oferują obecnie bardzo rozbudowane programy, dzięki którym można dokładnie usystematyzować posiadaną wiedzę oraz zyskać informacje o najnowszych metodach oraz rozwiązaniach, które warto wprowadzić we własnych gabinetach.

Tak jak w większości przypadków medycznych, również w podologii niezwykle istotną kwestią jest prawidłowa diagnoza oraz zaproponowane metody leczenia, które jeśli są nieumiejętnie dobrane mogą skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi nawet dla całego organizmu. Dlatego też przed oddaniem się w ręce specjalisty warto bliżej przyjrzeć się jego portfolio. Do wykonywania zabiegów niezbędne są bowiem odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności w zakresie skutecznego (!) leczenia stóp i paznokci

Jakie szkolenia są godne uwagi? 

Wybór szkolenia należy uzależnić przede wszystkim od naszych indywidualnych zainteresowań - z pewnością każdy początkujący, czy też bardziej doświadczony podolog ma sprecyzowaną wizję oraz oczekiwania, co do przyszłości w zawodzie, dlatego też aby praca była codzienną przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem warto kierować się własną intuicją.

Choć bez wątpienia warto zadbać o odświeżenie swoich wiadomości dotyczących podstaw tej metody leczenia, to obecnie szkolenia z podologii mogą pochwalić się znacznie bardziej rozbudowaną ofertą niżeli jeszcze kilka lat temu.

Przykładowe szkolenia to m.in.:

 • Taping podologiczny;
 • Praca dłutem i skalpelem
 • Rozpoznanie i terapia brodawki;
 • Implanty drutowe jednoczęściowe;
 • Biomechanika i rehabilitacja kończyny dolnej;
 • ABC pedicure'u;

Podologia kursy: Taping podologiczny

Kurs podologiczny, który bez wątpienia zasługuje na uwagę to taping, czyli zabieg polegający na przyklejeniu na stopę specjalistycznego plastra, którego głównym zadaniem jest korekta ustawienia palców, niwelacja obrzęków nóg, odciążeniu sprawiających ból struktur oraz wspomaganie pracy mięśni. Metoda ta od wielu lat stosowana i ceniona jest m.in. w fizjoterapii oraz rehabilitacji.

Taping podologiczny stosowany jest m.in.:

 • przy stanach przeciążeniowych mięśni bądź stawu skokowego,
 • po urazach oraz chirurgicznych zabiegach operacyjnych;
 • w nadwyrężeniach więzadeł stopy;
 • przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego;
 • w przypadku niedowładów mięśni (np. opadającej stopy);
 • do leczenia zespołów uciskowych nerwów;
 • w zmaganiach z obrzękami limfatycznymi (jak chociażby puchnięcie kostek i stóp);
 • w przypadku płaskostopia oraz koślawości pięt;

Tego typu szkolenie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom pragnącym się rozwijać i zaproponować swoim Pacjentom nowoczesne rozwiązania, które cieszą się międzynarodową, dobrą sławą.

Szkolenie podologia: Praca dłutem i skalpelem

Ten kurs podologiczny ma na celu przybliżenie uczestnikom funkcji narzędzi, które znacznie usprawniają pracę w gabinecie podologicznym.

"Praca dłutem i skalpelem" skierowana jest zarówno do początkujących, rozpoczynających swoją przygodę podolgów, jak i do wszystkich tych osób, które posiadają (i prowadzą) już długoletnią praktykę w gabinecie i chciałyby nieco podnieść swoje kwalifikacje, a tym samym zwiększyć skuteczność swojej pracy. Ważne jest, aby tego typu kurs podologiczny podzielony był na część teoretyczną oraz praktyczną, podczas której kursanci będą mogli pod okiem ekspertów szlifować zdobyte umiejętności.

W części teoretycznej szkolenia uczestnicy godnego uwagi szkolenia powinni mieć szansę poznać i utrwalić wiadomości dot. anatomicznej budowy stopy, dowiedzieć się jak prawidłowo przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz jakie są przeciwwskazania oraz wskazania do wykorzystania podczas zabiegu dłuta i skalpela. Część praktyczna powinna łączyć w sobie praktykę wraz z teorią - kursantom powinny zostać przekazane niezbędne wiadomości oraz sposoby ułatwiające właściwie różnicowanie zmian hiperkeratotycznych, a także umożliwienie przeprowadzenia zabiegu na Pacjentach z odpowiednio dobranymi zmianami wymagającymi leczenia.

Podologia szkolenia - Brodawki: terapia i rozpoznanie

Zastanawiasz się jak postępować z brodawkami w gabinecie podologii? Wszelkie wątpliwości oraz pytania z pewnością rozwieje specjalistyczny kurs podologiczny

Warto zainwestować w tego typu szkolenie zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zakażenia brodawczakiem HPV należą do jednych z najczęściej występujących zakażeń u ludzi na całym świecie. Choć niewielkie narośla o szorstkiej powierzchni w kolorze białym, różowym, brązowym bądź cielistym zazwyczaj nie wywołują dyskomfortu ani bólu, to sytuacja diametralnie się zmienia, gdy atakują one podeszwę stopy. Wówczas mogą wystąpić nawet bardzo poważne problemy z chodzeniem, dlatego w trosce o dobro Pacjentów oraz poszerzenie własnych kompetencji, warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności. 

Kurs podologiczny "Brodawki: terapia i rozpoznanie" skierowany jest do wszystkich podolgów, którzy chcieliby dowiedzieć się m.in.:

 • jak odpowiednio diagnozować i rozpoznać choroby oraz dobierać skuteczną formę leczenia,
 • na czym polega efektywna praca elektrokoagulatorem,
 • jakie są rodzaje oraz metody wnikania wirusa HPV,
 • jaka jest dostępna metodyka walczenia z wirusem oraz dostępne sposoby w gabinecie podologicznym,
 • jak posługiwać się videodermatoskopem,

Tego typu kurs to doskonała okazja by poznać najskuteczniejsze terapie krok po kroku, pogłębić dotychczasową wiedzę oraz zyskać pełen komplet najbardziej aktualnych rozwiązań od autorytetów ze świata podologii

Podolog kurs dotyczący implantów drutowych jednoczęściowych 

Implanty drutowe jednoczęściowa to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w ortonyksji. Ta być może obco brzmiąca dla niektórych nazwa, to oczywiście nic innego jak dział podologii zajmujący się korektą paznokci w przypadku ich wrastania bądź wkręcania się.

W ramach tego typu terapii wykorzystywane są zazwyczaj klamry ortynoksyjne, które mają za zadanie sprowadzić nieprawidłowo rosnący paznokieć na "właściwe tory". Ortonyksja ma na celu nie tylko korektę problemu, ale również zapobieganie nawracaniu dolegliwości, dlatego tak ważne jest poznanie skutecznych sposobów leczenia tego typu problemów zdrowotnych.

Kurs podologiczny "Implanty drutowe jednoczęściowe" to jedyna taka szansa, by zdobyć najbardziej aktualne wiadomości i co najważniejsze mieć szansę sprawdzić swoje umiejętności (oraz zyskać nowe) z zakresu ortonyksji, w której obecnie prym wiodą wspomniane wcześniej implanty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

 • Jak samodzielnie przygotować implanty z nici tytanowych,
 • Jak zaaplikować drut za pomocą kompozytu stomatologicznego,
 • Jakie wyróżnia się rodzaje deformacji,

to ten kurs jest właśnie dla CIEBIE! 

Każda inwestycja w poszerzenie własnych umiejętności oraz kompetencji z pewnością zwróci się w przyszłości z nawiązką, dlatego też gorąco zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniach oraz kursach podologicznych! 

ANALIZA RUCHU – BIOMECHANIKA I REHABILITACJA KOŃCZYNY DOLNEJ ( 20.08.2022 )

Przekazanie wiadomości na temat biomechaniki, anatomii funkcjonalnej oraz rehabilitacji kończyny dolnej z elementami podologii ortopedycznej (ortopodologi).

Brodawki – Rozpoznawanie I Terapia Żukowo Żukowo

  Prowadzący: mgr Milena Skalska Dla praktyków podologicznych, którzy do tej pory pacjentów ze zmianami wirusowymi odsyłali do...

Implanty Drutowe Jednoczęściowe Żukowo

„Implanty drutowe jednoczęściowe – najnowsze rozwiązania w ortonyksji”  (tytan)Żukowo TERMIN: WKRÓTCE.  W programie teoria i zajęcia warsztatowe...

System Korekcji Wrastających Paznokci – UniBrace

System korekcji wrastających paznokci – UniBrace Żukowo 09.08.2020    godz:  15:00 – 21:00 Prowadzący: mgr Milena SkalskaW programie teoria i zajęcia warsztatowe na sztucznych paznokciach i modelach ...

Technologia vs badanie manualne w podologii i podiatrii – Kostrzębski i...

W ramach ,,Stopologicznych Szarad Kostrzębskiego" dnia 05.05.2020 w pokoju webinarowym odbędzie się rozmowa na temat: 👉👉👉Technologia vs badanie manualne...

SEMINARIUM PODOLOGICZNE PEDICURE SPECJALISTYCZNY Z ELEMENTAMI PODOLOGII TRUDNE PRZYPADKI

1 marca 2020r. Warszawa Serdecznie zapraszamy do udziału w Seminarium Podologicznym – Pedicure specjalistyczny z...