Zrogowacenie i pęcherz przy stopie cukrzycowej – zabieg podologiczny.

12410

Pacjent chory na cukrzycę, ze świeżym pęcherzem wypełnionym płynem surowiczym.

Pacjent wiek 61 lat. Postępująca cukrzyca typu II, wykryta w 2000 r. Początkowo leczony lekami doustnymi przez okres 3 lat, a następnie wdrożono leczenie insuliną. Widoczne oznaki neuropatii. Wynik badania czucia powierzchownego – negatywny w obu stopach, podobnie w przypadku badania kamertonem czucia głębokiego. Badania czucia ciepła i zimna tip termem również z wynikiem negatywnym.

Pacjent cierpi także na retinopatię, która znacznie utrudnia samokontrolę stanu stóp. Dodatkowo pacjent obciążony jest osteoporozą. Ulega częstym urazom i złamaniom, które w przypadku cukrzycy są wyjątkowo niebezpieczne.

Wizyta z dnia 25.04.2014 r.

Pacjent zgłosił się do gabinetu podologicznego z pęcherzem na paluchu prawej stopy. Paluch ulegał od dłuższego czasu znacznemu rogowaceniu. Skóra w tym miejscu wyjątkowo twarda i przesuszona, często ulegała pęknięciom. Niestety jest to miejsce najbardziej obciążone przez pacjenta i bez odpowiedniego specjalistycznego odciążenia sytuacja ta nie ulegnie poprawie.

Podczas pierwszej wizyty zaczęłam od opracowania twardej skóry skalpelem wokół pęcherza, a następnie drugim – czystym skalpelem przebiłam pęcherz.

Opatrunek założyłam z op. Atraumanem Ag i odciążeniem z blatu z pianki lateksowej. Podczas wizyty używałam do przemywania tylko 0,9% roztworu soli fizjologicznej.

Wizyta z dnia 05.05.2014 r.

Zdecydowanie widoczna poprawa. Skóra uległa stwardnieniu. Podczas tej wizyty kolejny raz opracowałam skórę za pomocą skalpela, dłuta i frezarki. Na koniec wizyty został wykonany opatrunek z maścią ozonową i odciążeniem.

Wizyta z dnia 15.05.2014 r.

Podczas kolejnej wizyty skóra na paluchu została ponownie dokładnie opracowana. Niewielka zmiana, która kryła się pod dużą warstwą skóry, w kolejnej wizycie w dniu 23.06.2014 r. jest widocznie zmniejszona.

Wizyta z dnia 09.10.2014 r.

Pacjent dotarł kolejny raz do gabinetu podologicznego ze znacznym rogowaceniem w wyżej opisywanym miejscu. Jednak na tej samej wizycie okazało się, że pod rogowaceniem skórnym nie ma rany.

Zastosowałam tutaj odciążenie w postaci opatrunku firmy Smith & Nephew ALLEVYN NON ADHESIVE o wymiarach 5/5. Po przytwierdzeniu fixatorem do opatrunków znacznie lepiej odciążą to miejsce niż blat wykonany z pianki lateksowej.

Jestem w trakcie namawiania pacjenta na odpowiednią wkładkę i obuwie, aby takie sytuacje jak wyżej opisane już więcej się nie powtarzały.

Na wizyty kontrolne zgłasza się regularnie co 3 tygodnie. Przedstawiony zabieg podologiczny był całkowicie bezbolesny. Współpraca z pacjentem układa się bardzo dobrze. Życzę wszystkim takich solidnych pacjentów i równie owocnych efektów pracy.

Gabinet Podologiczny Kinga Kowalska
Łódź, ul. Żeromskiego 73
tel. 889 025 776

podolog kowalska gabinet