Deformacje w obrębie stopy

dospecjalistowStopy stanowią fundament dla całego naszego ciała. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmiany występujące na nich rzutują na codzienną mobilność. Pacjenci, którzy trafiają do gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp często uskarżają się na dolegliwości związane z pojawieniem się zrogowaceń w postaci modzeli, czy odcisków. W większości przypadków powodem ich powstawania są różne deformacje stóp.

Deformacje stóp mogą być spowodowane przez:

wady wrodzone

 • stopa płaska,
 • stopa wydrążona,
 • stopa piętowa,
 • stopa końsko – szpotawa,
 • przywiedzione przodostopie,

wady nabyte:

 • paluch koślawy (hallux valgus),
 • palec sztywny,
 • palce młoteczkowate,
 • palce szponiaste,
 • ostroga piętowa,
 • płaskostopie.

Najczęściej spotykane deformacje w gabinecie podologicznym to hallux valgus, palce młoteczkowate oraz stopa płasko koślawa.

Hallux Valgushallux
Głównymi przyczynami powstania opisywanej deformacji (popularnego halluxa) są czynniki genetyczne oraz noszenie nieodpowiedniego obuwia, czyli najbardziej lubiane przez kobiety obuwie typu szpilki – z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach. Konsekwencją jest obniżenie łuku poprzecznego i poszerzenie przodostopia. Podolog w trakcie wizyty zwykle zaleca noszenie specjalnych separatorów/nastawiaczy międzypalcowych oraz poduszek przeciwuciskowych, które chronią wystającą część stawu w bucie i zapobiegną rozwojowi stanu zapalnego oraz poprawiają komfort chodzenia.

Stopa płasko – koślawastopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa często pojawia się już w dzieciństwie, w tym schorzeniu dochodzi do zsuwania się kości skokowej z kości piętowej. W gabinecie podologicznym specjalista może zaoferować specjalne wkładki dobrane indywidualnie do potrzeb klienta, mające za zadanie podeprzeć kość piętową, próbując pochylać ją i zapobiegać zsuwaniu z niej kości skokowej.

 

Palce młoteczkowate i szponiaste

Występują w palcach od II do IV, a przyczyną jest noszenie źle dobranego (często za krótkiego) obuwia. Wady te wiążą się z częściowym zgięciem jednego i/lub dwóch stawów międzypaliczkowych. Częstym problemem, na który uskarżają się osoby z tymi deformacjami są odciski i modzele. Powstają one na nieprawidłowo zgiętych stawach – w tych miejscach palce narażone są na stały ucisk i tarcie obuwia.

malec młotkowaty
W obu przypadkach rolą podologa jest zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez usuwanie zrogowaceń z powierzchni palców, zalecenie właściwych butów oraz wkładek. Dodatkowo proponuje się obrączki, osłonki lub podkładki z miękkich, elastycznych materiałów, służące ochronie wystających stawów bądź wymuszające prawidłowe ustawienie palców.

Systematyczne wizyty w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp są niezbędne dla zminimalizowania lub usunięcia dolegliwości, wynikających z deformacji stóp. Właściwy dobór zabiegów podologicznych, ćwiczeń oraz wkładek, czy ortez pozwala na zdecydowaną poprawę stanu stóp. Zwiększamy również komfort chodzenia. Nieumiejętne działanie na własną rękę może przyczynić się jedynie do pogłębienia problemu.

Sylwia Purzyńska
Gabinet Podologiczny PodoCare-Complex
Bydgoszcz, ul. Karłowicza 22
tel. 664 086 227
www.podocare-complex.pl

purzyńska mobilny gabinet