Jak skutecznie pozbyć się grzybicy paznokci? Laseroterapia przychodzi z pomocą!

407

Grzybica paznokci to choroba, która atakuje okolice stóp oraz rąk i wiąże się z ich nieestetycznym wyglądem, a także sporym dyskomfortem. Istnieje kilka sposobów, aby się jej pozbyć, ale który z nich jest niezawodny?

Grzybica pojawia się zazwyczaj na jednym lub kilku paznokciach u stóp – najczęściej są to skrajne palce, pierwszy lub piąty, ze względu na to, iż najbardziej przylegają do wnętrza butów. Choroba ta najczęściej objawia się przebarwieniami w obrębie płytki paznokcia, jej zgrubieniem lub wrastaniem, pojawieniem się bruzd, łamliwością paznokcia albo rogowaceniem tkanki, która znajduje się pod płytką. Jeśli zauważymy tego typu objawy, nie należy zwlekać, ponieważ jest to znak, że doszło do zakażenia.

Jakie są przyczyny powstania grzybicy?

Grzybica to choroba, którą zarażamy się najczęściej wtedy, gdy boso chodzimy w miejscach publicznych, takich jak basen. Zdarza się także, że do zakażenia dochodzi podczas wykonywania manicure i pedicure narzędziami, które nie zostały wystarczająco wysterylizowane, aby pozbyć się z nich wszystkich drobnoustrojów. Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepło i wilgoć oraz nadmierna potliwość czy uszkodzenie płytki paznokciowej – mówi lekarz medycyny estetycznej Agnieszka Drożniak-Konstanty z krakowskiej Kliniki VESUNA. – Nieleczona grzybica może być niebezpieczna, dlatego nie należy ignorować jej objawów i czym prędzej umówić się na konsultację dermatologiczną, by rozpocząć jej leczenie – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem, który Zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy paznokci jest cukrzyca, zaburzenia: hormonalne, układu odpornościowego lub układu krążenia, a także otyłość czy długotrwała antybiotykoterapia.

Leczenie grzybicy paznokci wymaga cierpliwości, staranności oraz prawidłowej pielęgnacji. Należy rozpocząć je w gabinecie dermatologa, który dokładnie przyjrzy się problemowi i w razie potrzeby zleci wykonanie badania mikologicznego, aby potwierdzić obecność zakażenia. Niekiedy w prowadzeniu leczniczej terapii konieczne jest przyjmowanie leków miejscowych lub doustnych, które zaleci lekarz.

Grzybica potrafi być bardzo uporczywa, a także często nawracać, dlatego wyeliminowanie źródła infekcji jest bardzo ważne. Z tym świetnie radzą sobie innowacyjne lasery medyczne i pikosekundowe. Naświetlanie płytki paznokcia oraz tkanek okalających wiązką lasera działa bakterio- i grzybobójczo. Laser oddziałuje na wały oraz macierz paznokcia, dzięki czemu jego światło przenika przez płytkę, pozbywając się zakażenia i stymulując wzrost zdrowych paznokci. Taka metoda jest w pełni bezinwazyjna, bezpieczna i przede wszystkim skuteczna.

Z zasady lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ważne jest, aby podczas codziennej pielęgnacji dbać o higienę, szczególnie jeśli stopy często się pocą – wówczas należy myć je częściej, niż zazwyczaj. Dobrze jest też nie używać cudzego obuwia, a swoje buty mieć dobrze dopasowane, aby nie były za ciasne. Najlepiej jeśli są wykonane z naturalnych tworzyw.

Autor: Agnieszka Drożniak-Konstanty z krakowskiej Kliniki VESUNA

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here