Modzele

dospecjalistowCzęstym problemem, z którym zgłaszają się klienci do gabinetów podologicznych są modzele. Są to zmiany, dotyczące warstwy rogowej naskórka, pojawiające się najczęściej w okolicy podeszwowej stóp, na palcach, a także na wewnętrznej części ręki. Modzele powstają na skutek długotrwałego tarcia i ucisku, np. przez elementy źle dopasowanego obuwia lub drażnienie przez stawy i kości sąsiadujących ze sobą palców.

modzele
Modzele na przodostopiu stopy lewej, na wysokosci głów II, IV i V kości śródstopia (po lewej); modzel na przyśrodkowej okolicy I palca stopy lewej z widocznym krwiakiem śródtkankowym (po prawej)

Modzel jest żółtawym twardym tworem, nieco wygórowanym w stosunku do okolicznych tkanek, niewrażliwym na dotyk i o „rozmytych” krawędziach. Rozległość i głębokość tych twardych, zbitych zmian uzależniona jest od powierzchni drażniącego bodźca – od bardzo małych kilkumilimetrowych do zajmujących znaczną część podeszwy stopy.

Modzele bywają mylone z odciskami, dla których charakterystyczna jest obecność twardego wyraźnie ograniczonego rdzenia. Zdarza się, że w obrębie modzela tworzą się odciski.

Najczęstsza lokalizacja zrogowaceń w obrębie stóp, to podstawa palucha, przodostopie i pięta. Zgrubienia skórne pojawiają się także na grzbietowej powierzchni palców (na wysokości stawów międzypaliczkowych) oraz na boku ostatniego palca stopy.

Modzele są bardzo częstą przyczyną pojawienia się bólu stóp lub przynajmniej dyskomfortu podczas chodzenia. Ulgę w cierpieniu oraz poprawę samopoczucia przynosi wizyta u podologa. Specjalista przy użyciu sterylnych narzędzi usuwa zrogowacenia. Zabieg obejmuje jedynie obszar zmienionego naskórka, jest to zatem postępowanie całkowicie bezbolesne i bezkrwawe. W celu ograniczenia powtórnego wytworzenia się modzeli klientom zaleca się systematyczne stosowanie kremów pielęgnacyjnych zmiękczających oraz spowalniających rogowacenie naskórka stóp. Dodatkowo proponuje się noszenie odpowiednich wkładek lub ortez sprzyjających prawidłowemu ustawieniu stopy, a także zmianę obuwia na wygodne nieuciskające buty.

modzele_1
Modzel na podeszwowej okolicy I palca stopy prawej – maceracja zmiany po zastosowaniu nieznanego preparatu 'na odciski’ (po lewej); Mnogie odciski obwiedzione modzelami – na przodostopiu stopy prawej (po prawej)

Osoby cierpiące z powodu twardych zrogowaceń na stopach często podejmują próby samodzielnego usunięcia problemu, stosując silnie zmiękczające produkty dostępne w aptekach i drogeriach. Niestety wielokrotnie dochodzi do maceracji (rozmiękczenia) zarówno zmienionej, jak i zdrowej skóry, która następnie bywa w sposób niekontrolowany zrywana lub zdzierana. Takie rękoczyny mogą spotęgować bolesność, zazwyczaj doprowadzają do skaleczeń, a tym samym dodatkowo zwiększają ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych.

Regularne wizyty u podologa (co 2-4 tygodnie), dobór właściwego obuwia oraz systematyczna pielęgnacja domowa dają realną szansę na pozbycie się problemu bolesnych modzeli lub przynajmniej zdecydowane zmniejszenie dolegliwości i poprawę wyglądu stóp.


Iga Misiak-Stodulska

Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny I-KOSMETYKA
www.ikosmetyka.eu
tel. 605 045 639

Sieradz gabinet podologiczny ikosmetyka