Pękające pięty

dospecjalistow… to częsty problem dotykający ludzi w różnym wieku. Dotyczy on częściej kobiet niż mężczyzn.

Pękające pięty są problemem wielu osób. Należy jednak pamiętać, iż świadoma pielęgnacja domowa, poparta dodatkowo wiedzą uzyskaną w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp oraz regularne zabiegi wykonywane przez podologa dają realną szansę pozbycia się lub przynajmniej znacznego zmniejszenia dolegliwości i dyskomfortu związanego z tym problemem.

Częste przyczyny pękających pięt:

Często latem, odkryta skóra – źle pielęgnowana – narażona jest na nadmierne wysuszanie i działanie różnorakich czynników zewnętrznych. Rogowacenie naskórka jest zjawiskiem naturalnym i pojawia się w miejscach stałego nacisku i tarcia. Problem ma charakter nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. W przypadku głębszych pęknięć może dochodzić do krwawienia i dolegliwości bólowych, a tym samym wzrasta ryzyko infekcji. Nieodpowiednio nawilżona, wysuszona skóra, pokryta nadmiarem zrogowaciałego naskórka, zaczyna pękać.

danusia pękające piety 2

Podstawę pielęgnacji stanowią specjalistyczne zabiegi podologiczne oraz właściwie wykonywana pielęgnacja domowa.

Gabinety podologiczne proponują redukcję zrogowaceń poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów zmiękczająco-złuszczających i różne zabiegi podologiczne z użyciem odpowiednich narzędzi, takich jak skalpele, dłutka, frezy ścierne. Podolog instruuje w zakresie samodzielnego pielęgnowania stóp. W przypadku nasilonych problemów z nadmiernym rogowaceniem i pękaniem, wizyty w gabinecie podologicznym powinny odbywać się systematycznie co około 2-4 tygodnie (w zależności od indywidualnych uwarunkowań).

Pielęgnacja domowa obejmuje:

  • stosowanie kremów przeciwko zrogowaceniom oraz zaleconych przez specjalistę pielęgnacji stóp specjalnych maści na pękającą skórę pięt,
  • noszenie skarpet i obuwia z naturalnych materiałów,
  • w okresie letnim unikanie butów z odkrytą piętą oraz butów, nie dających podparcia dla całej powierzchni pięt,
  • unikanie samodzielnego wycinania zrogowaceń przy użyciu żyletek lub tzw. omegi,
  • w celu powierzchownego usunięcia warstwy rogowej naskórka zaleca się ostrożne używanie tarek z papierowymi powierzchniami trącymi. Nie poleca się stosowania tarek metalowych oraz pumeksów ze względu na brak możliwości utrzymania tego typu narzędzi w stanie należytej czystości.

danusie pękające pięty 1

Niekontrolowane i nieumiejętne samodzielne użycie ostrych narzędzi często skutkuje skaleczeniami skóry stóp. Jest to bardzo istotny problem szczególnie dla diabetyków i osób mających problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi. Aby zminimalizować taką ewentualność zaleca się, aby tego typu zabiegi wykonywał specjalista podolog.

Danuta Żuchowska
Świdnica, ul. Westerplatte 40/1
tel. 793 140 360