Wrastające paznokcie

dospecjalistow

Wrastające paznokcie – problem społeczny

Z paznokciem wrastającym mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. W dalszym stadium wrastania pojawiają się stany zapalne oraz ziarnina, i przede wszystkim stały dyskomfort oraz ból. Przyczyn wrastania jest wiele, od tendencji osobniczej (przy paznokciach o kształcie rurkowatym), przez nieodpowiednią pielęgnację (obcinanie zbyt krótko lub „na okrągło”, czyli wycinanie kątów płytki paznokcia) i źle dobrane, ciasne obuwie, po mechaniczne urazy. Problem często dotyczy też osób uprawiających sport. Nieprawidłowemu ułożeniu płytki paznokcia i w konsekwencji jego wrastaniu sprzyjają także halluxy i inne deformacje ortopedyczne. Niezależnie od przyczyny problemu, czym wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej inwazyjna i szybciej paznokieć wraca do zdrowia.

Korekta wrastających paznokci – metody

Tamponada

W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy aplikować TAMPONADĘ. Jest to mały opatrunek ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym, mający za zadanie odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija. Opatrunki takie, po instruktażu udzielonym w gabinecie podologicznym, można wymieniać samemu w domu. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna i bezproblemowa, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy szybko zareagujemy i pojawimy się w gabinecie zanim proces wrastania rozwinie się. Tamponady są też stosowane jako profilaktyka wrastania w przypadku paznokci rurkowatych, lub przy mechanicznym uszkodzeniu płytki lub gdy paznokieć odrasta po zabiegu chirurgicznym. Tamponada bardzo często wykorzystywana jest w terapii wrastających paznokci u małych dzieci. Tu płytka paznokcia jest na tyle miękka, że ta metoda sprawdza się doskonale.

wrastajace_paznokcie
Wrastający paznokieć (po lewej); Tamponada i klamra drutowa (po prawej)

Rurki Sulci Protektor

Przy stosunkowo niewielkim wrastaniu sprawdzają się także RURKI SULCI PROTEKTOR. Są to małe, przecięte wzdłuż specjalne plastikowe rurki, które nasuwa się na krawędzie paznokci. Umocowane są zazwyczaj na stałe – nie wymagają częstej wymiany jak tamponada, tworzą w wale paznokciowym miejsce dla odrastającego paznokcia i stanowią ochronę dla brzegu paznokcia jeśli ten jest wykruszony lub postrzępiony.

Klamry klejone na wrastające paznokcie

Jeżeli podolog po obejrzeniu paznokcia stwierdzi, że powyższe metody nie są w stanie pomóc, bo proces wrastania jest zbyt zaawansowany lub konieczne jest nieznaczne skorygowanie kształtu paznokcia, może zaproponować założenie KLAMRY NAKLEJANEJ na płytkę paznokcia w postaci plastikowego (klamra B/S) lub metalowego paska (GSS lub Onyclip). Wykorzystuje się tutaj również klamry wykonane z włókna szklanego. Metoda z klamrą naklejaną pozwala na „wyprostowanie” paznokci stosunkowo cienkich i delikatnych, na przykład dziecięcych. Jej zaletą jest nieinwazyjność. Nie stosuje się ich przy stanach zapalnych.

Klamry ortonyksyjne drutowe na wrastające paznokcie

Przy paznokciach rurkowatych, wymagających „wyciągnięcia” ich z wałów paznokciowych, czy po prostu potrzebujących już znacznej korekty, stosuje się klamry drutowe: 3-częściowe, 2-częściowe i 1-częściowe. Jest ich na rynku spory wybór (VHO, 3TO, e-klamra, PODOKLAMRA, ORTOGRIP, ORA, Fraser). Systemy te są niezwykle skuteczne. Koryguje się z ich pomocą kształt paznokcia – tor jego wzrostu, likwidując ból. Można je zastosować nawet przy wystąpieniu stanu zapalnego. Założenie klamry drutowej wymaga zahaczenia jej ramion pod płytką paznokcia, co może być nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie jest uciążliwe dla klienta. Czym szybciej zostanie podjęta terapia (a więc czym mniejsze dolegliwości przed przyjściem do gabinetu), tym zabieg jest mniej uciążliwy dla klienta. Terapia klamrą drutową zwykle trochę trwa, nawet kilka miesięcy, ponieważ klamra korygując wzrost paznokcia , „rośnie” razem z nim. Powoli, ale stale, pod kontrolą specjalisty, kształtuje się nowy, właściwy tor. Po „zejściu” klamry (wraz z rosnącym paznokciem) podolog wykonuje tzw. przełożenie klamry. Najprościej mówiąc zakłada się całą nową lub starą częściowo zmodyfikowaną. Wszystko uzależnione jest od konkretnej sytuacji.

wrastajace_paznokcie_2
Klamra VHO na wrastający paznokieć (po lewej); zastosowanie tamponady u dziecka (po prawej)

W gabinetach podologicznych stosuje się jeszcze klamry ortonyksyjne, które są połączeniem klamry drutowej i klejonej np. klamry COMBIped.

Często klienci zwlekają z podjęciem terapii do momentu, gdy ból jest już nie do wytrzymania i praktycznie uniemożliwia chodzenie. Udają się do lekarza rodzinnego lub dermatologa, i dostają najczęściej skierowanie na chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia. Podolog zawsze odradzi takie postępowanie, ponieważ odrastający po zerwaniu paznokieć bardzo często nadal wrasta i problem wraca. W gabinetach podologicznych nierzadko spotykamy klientów po kilkukrotnych zabiegach chirurgicznych (resekcjach częściowych lub całkowitych). Kolejnym problemem dla pacjentów, którzy skorzystali z metod chirurgicznych, jest gojenie się rany po resekcji i ból po zabiegu.

Urządzenia do korekty wrastających paznokci

Wrastanie paznokci na każdym etapie można również korygować specjalnymi urządzeniami. Na polskim rynku podologicznym używane są: KOSTKA ARKADY i REKONSTRUKTOR. Paznokieć zostaje podniesiony, a jego kształt skorygowany. Zabieg niestety jest nieprzyjemny, towarzyszy mu często dość znaczny ból, ale efekty estetyczne są znakomite. Paznokieć po unieruchomieniu palca w urządzeniu, jest on kształtowany i ustawiany w pożądanej pozycji za pomocą zestawu łopatek, a następnie pokrywany masą akrylową. Rekonstrukcja, podobnie jak klamra, wymaga regularnej kontroli i korekty, ale także uzupełniania masy akrylowej do momentu, gdy korygowany paznokieć całkowicie odrośnie w prawidłowym kształcie. Oba te systemy stosuje się z powodzeniem, łącząc je z aplikacją klamer ortonyksyjnych drutowych.

kostka arkady - metoda arkady
Kostka Arkady – przed i po zabiegu.
kostka arkady
Rekonstruktor – Zdrowe Stopy

Agata Mastalerz
Studio Capri
Gabinet podologiczno – kosmetyczny
Poznań, ul. Czarnkowska 19
tel. 669 089 388
www.studiocapri.pl

gabinet-podologiczny-poznan-caprigabinet podologiczny reklama