Indywidualny dobór ortoz w gabinecie podologicznym

5966

Wykonywane indywidualnie w zależności od potrzeb, znakomicie odciążają i osłaniają strategiczne miejsca – mowa o ortozach. Na wstępie należy wyjaśnić różnicę między ortezą, a ortozą – z doświadczenia wiem, jak wiele niejasności nazbierało się wokół terminu – orteza.

Orteza

jest aparatem ortopedycznym, który stabilizuje stawy, zastępując gips. Jego głównym zadaniem jest usztywnienie stawów kończyn, które uległy urazom, np. skręceniu czy zwichnięciu. Może być środkiem medycznym pomocniczym, zastępującym organ brakujący, np. orteza płytki paznokciowej albo orteza amputowanego palca.

gabinet podologicznyOrtoza

to trwałe, wykonane z odpowiedniego materiału i na indywidualne potrzeby pacjenta, środki pomocnicze służące odciążeniu bolesnych miejsc lub terapii i profilaktyce deformacji palców stopy. Słowo pochodzi od greckiego orthos i oznacza prostować, ustawiać prawidłowo. W początkowym założeniu ortoza miała za zadanie korygowanie deformacji palców. Obecnie stosować możemy je zapobiegawczo i profilaktycznie.

gabinet podologiczny-ortoza-2Wyróżniamy kilka kształtów ortoz indywidualnych, np. klin międzypalcowy pojedynczy – jedna z najczęściej wykonywanych form ortoz. Jej głównym zadaniem jest odseparowanie palucha od pozostałych palców, co wiąże się z działaniem profilaktycznym na rozwijającą się deformację Hallux valgus. Innymi formami są np. „grzebień” – odseparowujący każdego palca od siebie – stosowany w przypadku przykurczu plantarnego palców. Jeśli mamy do czynienia np. z palcem krogulczym (Digitus flexus) deformacji polegającej na trwałym usztywnieniu i zgięciu 2 i 3 paliczka, co powoduje, że palec przypomina swoim wyglądem pazur czy szpon, a na stawie dorsalnym pojawiają się odciski – również w tym przypadku wykonanie ortozy jest w 100% uzasadnione. Należy w odpowiedni sposób zaplanować terapię, czyli pozbyć się odcisku, a dopiero później wykonać ortozę osłaniającą staw dorsalny.

gabinet podologiczny-ortoza-1UWAGA – ortoza powinna być tak wykonana by nie blokować stawu. Trafnym rozwiązaniem jest również wykonanie ortozy „tulejki” osłaniającej piątego palca. Jak wiemy z doświadczenia to właśnie ten palec zazwyczaj jest poddawany największemu tarciu i kontruciskowi ze strony materiału obuwia – na nim często pojawiają się bolesne odciski.

U klientów z obrzękami ważny jest czas, w którym się pojawiają w ciągu dnia, ze względu na wykonanie wycisku silikonowego. Jeśli wykonamy wycisk w czasie, gdy stopa nie jest spuchnięta, ortoza nie będzie pasowała.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania ortoz?

Czynników jest wiele, np. aby nie była zbyt długa, krótka czy gruba, aby nie zasłaniała stawów ponieważ w trakcie przetaczania stopy będzie ulegać przesuwaniu, co skutkuje bólami uciskowymi, powstawaniem modzeli oraz wadliwym ustawieniem stopy. Niedokładne opracowanie (oszlifowanie) ortozy, wszelkiego rodzaju kanty, przyczynią się do utworzenia hematomów, a nawet owrzodzeń u osób z grupy ryzyka. Zaś kiedy ortoza będzie przykrywać paznokcie – klient zacznie skarżyć się na ucisk płytki paznokciowej, a także powstanie zrogowaceń w wałach paznokciowych i pod płytką.

Tak naprawdę na szereg deformacji i profilaktykę ich podologicznych konsekwencji (modzele, odciski, pękające pięty) jesteśmy w stanie wykonać ortozę indywidualną. Ważne jest jednak, aby była ona zrobiona „z głową” i nie powodowała większej krzywdy. Pamiętaj – to Ty jesteś specjalistą i od Ciebie zależy jak ortoza, którą zrobisz będzie wyglądała. Ty wiesz jakie funkcje powinna spełniać w danym przypadku. Nie pozwól, by klient Tobą manipulował!

podolog Paulina BabiarzAutor artykułu:

Paulina Babiarz spec. ds. podologii – kosmetolog, szkoleniowiec.