Pacjent z grupy ryzyka w gabinecie podologicznym

4033

Gabinet podologiczny, a pacjenci z grupy ryzyka.

Praca z pacjentami z grupy ryzyka to zaiste nie lada wyzwanie, a jednocześnie ogromna odpowiedzialność dla podologa. Wymaga to szerokiej wiedzy na temat chorób, znajomości przeciwskazań do wykonania zabiegu oraz metod postępowania ze stopami takich osób.

Co to znaczy „pacjent z grupy ryzyka”?

Pacjent z grupy ryzyka to nie tylko osoba chorująca na cukrzycę, choć najczęściej w gabinetach podologicznych to właśnie diabetycy potrzebują pomocy. Grupa ryzyka, to jak sama nazwa wskazuje grupa osób cierpiących na różne przewlekłe schorzenia mające wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Należą do nich diabetycy (w tym z ZSC – Zespół Stopy Cukrzycowej), osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego, chore na hemofilię, reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżycę, epilepsję, Bürgera, Raynauda, wszelkiego rodzaju nowotwory (w trakcie bądź po przebytej chemioterapii), niepełnosprawni, itp. Są to także osoby, które ze względu na wiek były poddane wszczepieniu endoprotez biodra czy kolana. Nawet kobiety w ciąży wymagają specjalnego traktowania. Jednym słowem osoby, które w jakikolwiek sposób mogą być narażone na powikłania, ból, czy ograniczenie ruchu należą do grupy ryzyka.

Wywiad podologiczny – najważniejszy.

wywiad podologicznyPacjent, który przychodzi na wizytę nie informuje nas od razu – przekraczając próg gabinetu – o tym, że coś mu dolega. Owszem bywa tak, że niektórzy tak robią, ale obowiązkiem każdego podologa jest mimo wszystko przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu. Dlaczego należy tak postąpić? Otóż, wywiad podologiczny daje specjaliście możliwość doboru najlepszej możliwej terapii dostosowanej do stanu zdrowia pacjenta. Podolog w trakcie zabiegu postępuje wówczas ostrożnie, starając się nie zaszkodzić choremu, a jednocześnie wie na co ma zwrócić uwagę, aby nie zaszkodzić również sobie np. w przypadku chorego na WZW typu B lub C. Dzięki temu, że wizyta rozpoczyna się rozmową, pacjent okazuje większe zaufanie, często mówi sam o dolegliwościach, chorobach czy lekach jakie przyjmuje, a które mogą mieć także wpływ na pojawianie się zmian na stopach. Dużo łatwiej znosi zabieg i chętniej poddaje się zaleceniom wydanym przez specjalistę. Nie przeprowadzając wywiadu podolog jest w oczach pacjenta mało profesjonalny, często podchodzi do zabiegu sceptycznie pokusiłabym się o stwierdzenie, że przychodzi do gabinetu z myślą, że „może ta kosmetyczka mi pomoże, skoro zajmuje się tylko pedikurami”. Z drugiej strony nie wiedząc z kim ma do czynienia – podolog może narazić siebie, swoje zdrowie i pacjenta na poważne konsekwencje nieprawidłowo wykonanego zabiegu.

Postępowanie z pacjentem z grupy ryzyka.

gabinet podologicznyPodolog to osoba, której zadaniem jest przede wszystkim pomagać osobom, że tak się wyrażę „zagrożonym” powikłaniami. Jego zadaniem jest profilaktyka wszelkich powikłań, zmian na stopach, a w przypadku cukrzyków nawet amputacji. Lecz należy też pamiętać, że priorytetem powinna być zasada Primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić. Dlatego też zabiegi jakie przeprowadza, powinny być wykonywane niezwykle ostrożnie i tylko tyle ile potrzeba. Nigdy nie powinien szarżować, myśląc „jeszcze troszeczkę i już po krzyku”. To „troszeczkę” może sprawić, że pacjent może już nigdy nie cieszyć się tą częścią stopy, którą po takim zabiegu może stracić. Lepiej rozłożyć zabieg na kilka spotkań, niż potem mieć na sumieniu spowodowanie komplikacji. Istotnym elementem jest współpraca z lekarzem specjalistą. Warto czasami zasięgnąć porady lekarza, niż samemu decydować o podjęciu pewnych ruchów (kontakt z lekarzem powinien być zawsze pisemny, z dokumentacją zdjęciową). Oczywiście należy także pamiętać o stosowaniu sterylnych narzędzi, opatrunków i pracy w sterylnych warunkach (czysty fotel, szafka podologiczna, uchwyty frezarek, lampa, itp.), jednocześnie zabezpieczając siebie (jednorazowe rękawiczki, maseczka na twarz, uniform, ewentualnie czepek i foliowy fartuch).

Podsumowując:

  • zawsze wykonuj szczegółowy wywiad przed przystąpieniem do zabiegu,
  • w przypadku cukrzyków zawsze na pierwszej wizycie wykonaj badanie pododiabetologiczne,
  • zawsze dobrze zastanów się co możesz, a czego nie powinieneś robić podczas zabiegu,
  • jeśli widzisz, że jest poważny problem od razu skieruj pacjenta na konsultacje do lekarza specjalisty, sporządzając dokładny opis wraz ze zdjęciami (dot. głównie diabetyków),
  • zawsze zabezpiecz siebie przed zabiegiem,
  • stosuj sterylne narzędzia i pracuj w sterylnym środowisku,
  • zawsze rób tylko tyle ile trzeba, nie wykraczaj ponad swoje kompetencje,
  • jeśli zdarzy się skaleczyć pacjenta, poinformuj go o tym i zabezpiecz ranę,
  • zawsze poinstruuj pacjenta, w jaki sposób ma postępować w domu,
  • postaraj się doradzić odpowiednie preparaty do pielęgnacji, wkładki, obuwie itp.
  • postaraj się, aby pacjent regularnie przychodził na wizyty, ustal termin następnej jeszcze w trakcie zabiegu.

Aneta Kowalczyk
spec. ds. podologii

podologZ wykształcenia kosmetolog, ekonomista, pedagog i promotor zdrowia. Z podologią związana od 2008 roku. Wiedzę i doświadczenie w zawodzie zdobywała na licznych kursach i szkoleniach w Polsce oraz za granicą. Od 2011 roku związana z Centrum Podologicznym®, gdzie stale podnosi swoje kwalifikacje u boku dypl. podolog Magdaleny Hafezi–Chojeckiej. Współpracuje z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy specjalistów tj: chirurdzy, ortopedzi, diabetolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy, fizjoterapeuci. Poza specjalistycznymi zabiegami podologicznymi szczególną uwagę poświęca diabetykom. Skrupulatnie poszerza swoją wiedzę na temat leczenia, pielęgnacji i profilaktyki podopatii cukrzycowej. Z zaangażowaniem edukuje chorych i ich rodziny uświadamiając ich o powikłaniach, jakie niesie za sobą cukrzyca. Swoją pracę traktuje jako powołanie, dlatego chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas wykładów na różnych sympozjach i konferencjach, a także pisząc artykuły do branżowych portali. Od stycznia 2015r. właścicielka Filii Centrum Podologicznego® w Nowym Targu.