Stopa końsko-szpotawa – Rola stopy i wady stóp – cz.6

9060

STOPA KOŃSKA oraz KOŃSKO – SZPOTAWA

Stopa KOŃSKA jest to zniekształcenie stopy, które polega na uniesieniu pięty ku górze. Wówczas stopa podpiera się głównie na głowach kości śródstopia. Stopa końska ma ogromny wpływ na struktury kończyny dolnej:

  • rozciągnięciu ulegają więzadła grzbietowe stopy i mięśnie przedniej grupy piszczelowej,
  • skróceniu – więzadła podeszwowe, ścięgno Achillesa oraz mięśnie: brzuchaty łydki, strzałkowy długi i zginacz długi palców.
deformacje stóp-stopa-podologia-konsko-szpotawa
Stopa końska
deformacje stóp-stopa-podologia-konsko-szpotawa
Stopa końska

Stopa KOŃSKO-SPOTAWA charakteryzuje się tym, że przywiedzeniu ulega przodostopie, a stopa dodatkowo jest w ustawieniu szpotawym, zgięciu podeszwowym. Cała opiera się na łuku zewnętrznym (statycznym 1-3).

deformacje stóp-stopa-podologia-konsko-szpotawa
Stopa końsko-szpotawa

Rozpoznanie podologiczne

można wykonać wykorzystując:

  • PODOSKOP/SKANER PODOLOGICZNY (PodoSkan 2D) + PLATFORMA DIAGNOSTYCZNA E.P.S./R1 (podobaroskop) oraz oprogramowanie BIOMECH STUDIO, które pozwala na rozpoznanie typu stopy oraz nieprawidłowości w przetaczaniu stopy, a tym samym jej zmian biomechanicznych.
  • W obrazie RTG / USG zmiany kostno – chrząstowe.
sprzet podologiczny-wady stóp
Podoskop

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Skaner podologiczny (PodoSkan2D)

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Platforma diagnostyczna E.P.S./R1 (podobaroskop)

Postępowanie rehabilitacyjne i leczenie (w skrócie – dot. zabezpieczenia stopy końsko – szpotawej u dorosłego)

  • Rozluźnienie struktur mięśniowo – powięziowych w całej stopie, rehabilitacja kończyny górnej, tak aby w miarę możliwości, przy znacznych zmianach kostno – stawowych, uregulować ustawienie stopy, eliminować i zabezpieczyć przed następstwami jej ustawienie szpotawe, względem stawu skokowego i wyżej (wyeliminować kompensacyjne rotacje ustawienia piszczeli, kości udowej itd.)
  • Zabezpieczenie zmian indywidualną wkładką ortopedyczną, tu szczególne znaczenie będzie miało indywidualne zaopatrzenie w odciążenia – dokładnie wymierzone, ale nie upośledzające biomechaniki aparatu ruchu; bardzo często w postępowaniu przygotowuje się wkładkę, wraz z doborem odpowiedniego obuwia ortopedycznego.

UWAGA!

Opis dotyczy zmian końsko – szpotawych obserwowanych u dorosłego, czyli efektów jej wzrostu od urodzenia. Stopa końsko – szpotawa jest bowiem wadą wrodzoną, leczoną od razu po urodzeniu dziecka, poprzez odpowiednie metody repedagogizacji aparatu ruchu: gipsowanie, bandażowanie, szyny itp. wraz z postępowaniem ortopedyczno – rehabilitacyjnym.

Za tydzień ciąg dalszy …

Zobacz również:

 

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych