Stopa płasko-koślawa – Rola stopy i wady stóp – cz. 4

7830

Stopa płasko – koślawa

obserwujemy ją, kiedy kość skokowa zsunie się z kości piętowej. W stopie płasko – koślawej mamy do czynienia z obniżonym napięciem więzadła stabilizującego staw podskokowy oraz osłabionymi mięśniami. Stopa jest znacznie zniekształcona, kość łódkowa wysuwa się, przemieszczają się również pozostałe elementy kostne stopy. Więzadła nadrywają się.

Stopa płasko – koślawa
stopa-plasko-koslawa-podologia stopa-plasko-koslawa-podologia stopa-plasko-koslawa-podologia

Rozpoznanie podologiczne

mozna wykonać wykorzystując PODOSKOP/SKANER PODOLOGICZNY (PodoSkan2D) + PLATFORMĘ DIAGNOSTYCZNĄ E.P.S./R1 (podobaroskop) oraz oprogramowanie BIOMECH STUDIO, które pozwala na rozpoznanie typu stopy oraz cech koślawienia w statyce i dynamice.

sprzet podologiczny-wady stóp
Podoskop

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Skaner podologiczny (PodoSkan2D)

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Platforma diagnostyczna E.P.S./R1 (podobaroskop)

 

stopa-plasko-koslawa-podologia
Diagnostyka – rozpoznanie przeprowadzane przy pomocy klasycznego podoskopu.

 

stopa-plasko-koslawa-podologia
Obraz uzyskiwany w trakcie diagnostyki wykonywanej z wykorzystaniem platformy E.P.S./R1.

Stopa płasko – koślawa to problem w stawie skokowym, na nim opiera się biomechanicznie cała kończyna dolna, a w konsekwencji cały aparat ruchu. Dlatego w diagnostyce stopy płasko – koślawej, istotną sprawą jest ustalenie przyczyny stopy płasko – koślawej tj.:

  • czy przyczyną jej powstania jest nieprawidłowość w stopie (np. w wyniku urazu, przeciążenia w stawie skokowym),
  • czy przyczyną jest wada powstała wyżej: koślawość / rotacja w kolanach, wadliwe ustawienie miednicy, zniekształcenie kręgosłupa (stopa płasko-koślawa często współistnieje z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, bywa jego skutkiem poprzez powiązania biomechaniczne struktur mięśniowo – powięziowo – więzadłowych).

Postępowanie rehabilitacyjne i leczenie (w skrócie):

  • wzmocnić mięśnie pasma przyśrodkowego kończyny – CAŁEJ KOŃCZYNY, przy jednoczesnym funkcjonalnym rozluźnieniu pasma bocznego, które w tej wadzie często jest skrócone; często też współistnieje ta wada w „towarzystwie” koślawości kolan,
  • w postępowaniu, należy szczególną uwagę zwrócić na przeciążone więzadła (również w kolanach), wskazana w zaawansowanych stanach diagnostyka USG, ocena RTG kości stopy – dochodzi tu bowiem do zmian w stawach i kościach, rozregulowania systemu więzadłowego (znaczne rozciągnięcie w strukturach bocznych stopy),
  • w stanach bólowych zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • indywidualna wkładka ortopedyczna, w tym przypadku konieczna jest repedagogizacja ustawienia stopy, usunięcie przykurczów w rozcięgnie podeszwowym, wzmocnienie mięśni podeszwowych stopy.
stopa-plasko-koslawa-podologia
Indywidualna wkładka ortopedyczna.

Częstym postępowaniem (coraz częstszym) w bardzo zaawansowanych stanach stopy płasko – koślawej jest zastosowanie implantu HyProCure. Zanim jednak zdecydujemy o zabiegu operacyjnym, należy dobrze przygotować do tego aparat ruchu.

Na co zwrócić uwagę ?

Stopa płasko – koślawa powstaje bardzo często w wyniku zmian kompensacyjnych u dzieci (do lat 5). Obecne czasy temu sprzyjają, gdyż kiedy kończyna dolna dziecka przechodzi zmiany fizjologiczne, a osłabione mięśnie dziecka (np. mało aktywnego, z nadwagą, z niedoborami żywieniowymi) nie nadążą, najbardziej cierpi staw skokowy. Jak wskazano wyżej: stopa płasko-koślawa ma wpływ na nieprawidłowe ustawienie kolan, miednicy, kręgosłupa – znacząco więc wpływa na powstawanie wad w całym aparacie ruchu.

Za tydzień ciąg dalszy …

Zobacz również:

 

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych