Hiperkeratoza i pękające pięty

10523

Pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym

Wywiad:wizyta 1
Mężczyzna w wieku 48 lat, 174cm, waga 100 kg. Stan zdrowia dobry, po operacji guza kręgosłupa. Skóra stóp jest bardzo wysuszona, widoczne bardzo duże zmiany sięgające aż do skóry właściwej. Mężczyzna zgłosił się z powodu bólu i pieczenia pięt podczas chodzenia oraz krwawień z pęknięć.

Przebieg zabiegu:
W trakcie zabiegu usunięto pęknięcia za pomocą frezarki, użyto kapturki o gradacji gruboziarnistej oraz średnioziarnistej, szczelinę rozpadliny opracowano frezem kamiennym. Na zakończenie zabiegu skórę wygładzono frezem drobnoziarnistym oraz nałożono specjalny krem przeznaczony do pękających pięt.

Zalecenia:
Przed kolejną wizytą w gabinecie, zalecono robienie okładów ze specjalnego kremu i owijanie stóp w folie by spowodować lepsze wchłanianie substancji, co najmniej 2 razy w tygodniu oraz dwa razy dziennie stosować krem do zrogowaciałej, popękanej i wysuszonej skóry stóp. Zalecono wykonanie indywidualnych ortez termoplastycznych lub odciążeń na pięty. Kolejną wizytę wyznaczono za 4 tygodnie.

Wizyta druga

wizyta 2

Pacjent powrócił po miesiącu od zabiegu, nastąpiła widoczna poprawa. Na pierwszym zdjęciu widać rozpadlinę (po lewej) i pęknięcie (po prawej). Podczas wizyty zastosowano ponownie taki sam schemat zabiegu co za pierwszym razem.

Zalecenie:
Polecono stosowanie pianki z szalotką alpejską oraz mocznikiem, smarowanie pięt dwa razy dziennie maścią do popękanych pięt. Następną wizytę wyznaczono za 4 tygodnie.

Wizyta trzecia

Nastąpiło widoczne pogorszenie, mężczyzna przyznał, że zaniechał zaleconej pielęgnacji domowej. Mimo wielu pęknięć na piętach nie są one tak głębokie jak na początku.

Przebieg zabiegu:
Pęknięcia opracowano specjalnym frezem kamiennym oraz kapturkami o odpowiedniej gradacji. Na zakończenie nałożono krem do pękających pięt. Zalecenia do domu pozostają takie jak wcześniej.

Wizyta czwarta


Wygląd pięt po miesiącu od ostatniej wizyty.
Zalecono systematyczne wizyty co 5-7 tygodni oraz domową pielęgnację kremami do stóp.

Sylwia Purzyńska
Gabinet Podologiczny PodoCare-Complex
Bydgoszcz, ul. Karłowicza 22
tel. 664 086 227
www.podocare-complex.pl

purzyńska mobilny gabinet