Hiperkeratoza

16087

Mężczyzna, lat 84, przywieziony do gabinetu podologicznego przez syna. Z uzyskanych w wywiadzie informacji wynikło, że w żadnym wcześniej odwiedzanym gabinecie pedicure nikt nie podjął się wykonania zabiegu i dlatego stan paznokci jest taki jaki widać na załączonych zdjęciach.paznokcie starszy pan 1-1

Wszystkie paznokcie stóp z dużą hiperkeratozą i najprawdopodobniej zaatakowane wieloletnią, nieleczoną grzybicą. Nie skracane od długiego czasu. Skóra stóp cienka, atroficzna, mocno przesuszona, krucha i podatna na urazy, ale bez żadnych zrogowaceń. Pan nie był już w stanie poruszać się samodzielnie z powodu wielkości płytek paznokciowych. Ogólny stan zdrowia w normie wiekowej. Sprawność intelektualna bardzo dobra.

Zabieg trwał długo bo około 100 minut. Pacjent ze stoickim spokojem i sporym zainteresowaniem zniósł jego trudy. Zabieg był całkowicie bezbolesny. Zastosowano różne rodzaje frezów z najgrubszym nasypem diamentowym, do ścienienia płytek paznokciowych, do ich skrócenia użyto również specjalistycznych, dedykowanych do tego celu frezów. Na koniec zastosowano frezy wygładzające paznokcie.paznokcie starszy pan 2-1

Skórę stóp odświeżono peelingiem z drobinkami pumeksu – delikatnie, aby nie uszkodzić cieniutkiego naskórka. Na koniec w wały paznokciowe zakropiony został koncentrat propolisowy (w początkowym wywiadzie wykluczono uczulenie), a w stopy wmasowano silnie nawilżający krem.

Zalecono wizytę w poradni, w której można wykonać badanie mykologiczne skóry i paznokci. Pacjent otrzymał preparaty do pielęgnacji domowej: krem do stóp i olejek do paznokci z klotrimazolem. Umówiono wizytę kontrolną za dwa miesiące. Po zabiegu pacjent sam dziarsko wymaszerował z gabinetu.

Halina Chludzińska
ARNIKA Gabinet Kosmetyczny
ul.Piękna 11, Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 47 28 lub 662 143 481
www.gabinet-arnika.pl