Narty, krwiaki podpaznokciowe i rekonstrukcja

14971

Po wyjeździe na narty, zgłosiła się do gabinetu młoda kobieta z ciężkimi mechanicznymi urazami obu paznokci paluchów. Płytki paznokciowe oddzieliły się wyraźnie od łożyska, a pod nimi widniały czarne wylewy – krwiaki podpaznokciowe.

gabinet arnika rekonstrukcja

Z wywiadu dowiedziałam się, że pani, mimo dość młodego wieku (około czterdziestu lat), cierpi na zaburzenia krążenia i leczy się z tego powodu. W badaniu stopy były bardzo zimne i blade. Buty narciarskie, w których zjeżdżała, są rzekomo bardzo wygodne nie nowe, ale sprawdzone…

rekonstrukcja arnika 3W czasie pierwszej wizyty uzgodniłyśmy, że dokonam zdjęcia odspojonych od łożyska części obu paznokci i ich rekonstrukcji.

Przebieg kuracji:

  • dezynfekcja stóp,
  • zdjęcie odspojonych paznokci przy pomocy cęgów i frezów,
  • ocena łożyska i jego delikatne oczyszczenie.

Niestety okazało się, że oba łożyska są wysuszone, ponieważ uraz nastąpił jakiś czas temu. Uznałam więc za konieczne uaktywnienie wysuszonego łożyska, aby zapewnić prawidłowy wzrost nowych paznokci. W tym celu założyłam opatrunki hydrożelowe, mające za zadanie nawilżenie skóry. Pacjentka została dokładnie pouczona jak i kiedy ma je zmieniać. Następną wizytę umówiłam za dziesięć dni.

pizap.com14040707714651

Po zakończonej kuracji uaktywniającej, w czasie drugiej wizyty została wykonana rekonstrukcja obu paznokci żelem światłoutwardzalnym z dodatkiem substancji zapobiegającej grzybicy. Oba paznokcie zostały polakierowane.

rekonstrukcja arnika 9

W odstępie około pół roku, po trzykrotnym skracaniu i uzupełnianiu rekonstrukcji, paznokcie odrosły prawidłowe i zdrowe.

Halina Chludzińska
ARNIKA Gabinet Kosmetyczny
www.gabinet-arnika.pl

arnika nowe logo