Onychogryphosis – opis przypadku

5617

ONYCHOGRYPHOSIS

Do Gabinetu Kosmetyczno-Podologicznego I-KOSMETYKA w Sieradzu zgłosił się 72-letni mężczyzna, od 22 lat chorujący na cukrzycę. Jest leczony lekami doustnymi. Klient zgłasza duże wahania poziomu glukozy w ciągu doby (240do 480mg/dl). Ucieplenie stóp oraz czucie i krążenie zachowane. Skóra bez widocznych zmian patologicznych. Pacjent objęty jest opieką Poradni Diabetologicznej (od 3 lat ten sam lekarz) – mężczyzna twierdzi, że nigdy nie miał kontrolowanego stanu stóp w poradni. Klient nie pamięta kiedy ostatni raz obcinał paznokcie stóp.

Na dzisiejszą wizytę został skierowany do gabinetu podologicznego przez lekarza rodzinnego. Od kilku dni klient odczuwał ból pierwszego palca stopy prawej. W celu zmniejszenia dolegliwości mężczyzna przez ostatnie kilka dni moczył stopę w ciepłej wodzie z wódką oraz zalewał palec roztworem Rivanolu.

W czasie wizyty stwierdzono zbaczające z normalnego toru wzrostu przerosłe, szponowate paznokcie w niemal całkowitą onycholizą paznokci obu paluchów. Dodatkowo w obrębie paznokcia pierwszego palca prawej stopy widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego bliższego po stronie bocznej oraz wysięk surowiczo-ropny. Widoczne jest również skaleczenie pod przyśrodkową krawędzią przerosłego paznokcia (na szczycie opuszki palca).

Podczas zabiegu podologicznego skrócono paznokcie stóp, zredukowano grubość płytki paznokciowej oraz usunięto oddzielone ruchome części paznokci paluchów.

podolog-sieradzZastosowano i zalecono odpowiedni preparat do dezynfekcji ran oraz opatrywanie palców w celu zabezpieczenia obnażonego łożyska przez urazami. Na zakończenie wizyty pod opatrunek nałożono żel o działaniu dezynfekującym i przyśpieszającym proces gojenia – do usunięcia najpóźniej następnego dnia rano. Klient nie jest w stanie zgłosić się na zalecaną wizytę kontrolną za kilka dni – pozostaje w kontakcie telefonicznym. Mężczyzna otrzymał szczegółowe zalecenia pielęgnacyjne. Został także poinformowany o ryzyku związanym z rozwojem syndromu stopy cukrzycowej oraz o konieczności niezwłocznego poddania się kontroli lekarskiej. Ustalono termin kolejnej wizyty w gabinecie podologicznym na koniec lipca, celem opracowania paznokci stóp.

Iga Misiak-Stodulska
Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny
I-KOSMETYKA

Sieradz, ul. Warneńczyka 3
tel. 605 045 639
www.ikosmetyka.eu

gabinet podologiczny w sieradzu

Chcesz zamieścić swój artykuł ?

ZADZWOŃ !!!

tel. 605 780 801

lub pisz na adres:

kontakt@twojapodologia.pl

gabinet podologiczny reklama