Zespół Stopy Cukrzycowej

3710

Zespół stopy cukrzycowej

to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, pojawiający się u ok 15% chorych. Stopę cukrzycową charakteryzuje suchość skóry, łuszczenie się, utrata owłosienia. W okolicy pięt i na innych wystających częściach stopy pojawiają się pęknięcia i ubytki naskórka z towarzyszącymi ogniskami owrzodzenia i martwicy.

Powyższe zmiany stanowią jedynie zarys istoty stopy cukrzycowej, a konsekwencją ich istnienia jest neuropatia cukrzycowa. Neuropatia ruchowa w przebiegu cukrzycy prowadzi do zaburzonej współpracy mięśni, ich zaników oraz zniekształceń stopy.

Neuropatia czuciowa, poprzez zaburzenia czucia bólu, temperatury, dotyku, nasila ryzyko urazów, które z kolei przyczyniają się do powstawania owrzodzeń. Neuropatia autonomiczna powoduje zaś powstawanie przetok tętniczo-żylnych i upośledzenie utlenowania krwi, co prowadzi do zaburzeń troficznych wpływających na owrzodzenia.

centrum podologiczne - gabinet podologiczny

Przypadek pacjenta, który trafił do naszego gabinetu podologicznego, stanowi przykład zaburzeń czucia powierzchownego, będącego podstawowym czynnikiem rozwoju owrzodzenia. Pacjent nie odczuwał bólu i nie zdawał sobie sprawy z urazu, który zapoczątkował procesy dalszego rozwoju rany.

Po miesiącu systematycznego osuszania i oczyszczania powstałego owrzodzenia wraz z konsekwentnym działaniem pacjenta, rana po miesiącu znacznie się zmniejszyła. Dzięki opatrunkom zachowującym dostęp powietrza, wysięk został wysuszony i oczyszczony, a skóra ponownie nabrała elastyczności.

Filia Centrum Podologicznego® w Tarnowie
ul. Lwowska 32 B lok.7
33-100 Tarnów
tel. 14 639-19-66
kom. 664-224-576
adriana@podologic.org

podologia_centrum_łodz