Historia podologii

Przygotowując się do napisania tego artykułu mieliśmy nieodparte wrażenie, że podologia jest stosunkowo młodą profesją, wywodzącą się z medycyny i która dopiero w XX wieku zaczęła się prężnie rozwijać. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że najstarsze wzmianki na temat podologii sięgają już czasów starożytnych, a jej początki możemy odnaleźć już w kraju starożytnych bogów – Egipcie.chlopiec_wyciagajacy_ciern_ze_stopy

Starożytna podologia …

Profesjonalną, specjalistyczną terapią stóp zajmowano się już w Starożytności. Pracę starożytnych podologów uwieczniają liczne papirusy, malowidła ścienne oraz wnętrzna grobowców. Przepis na zdrowe i zadbane stopy rodem ze Starożytnego Egiptu – (…) „Jagody jałowca, nasiona jagody razem z tłuszczem krowim gotować i przez 4 dni jak plaster na stopy nakładać. Mocnym trunkiem można potliwość, chore stopy i palce u nóg, jak i zmęczenie w nogach łagodzić.(…)”

Najsłynniejszy grecki medyk – Hipokrates także trudnił się terapią stóp. Badał problem odcisków szeroko rozpisując się na temat metod i sposobów ich leczenia.

Także w starożytnym Rzymie rozwijała się trudna sztuka podologii – Aulus Cornelius Celsus w swoim traktacie o pielęgnacji stóp przedstawiał sposoby likwidacji bolesnych odcisków. Opisywał sposoby rozmiękczania skóry za pomocą kory wierzby zawierającej salicyl (główny składnik wielu ówczesnych preparatów).

History of Diabetic Foot CareWiek XVI oraz XVII śmiało można nazwać przełomowym w odniesieniu do podologii. W Wenecji zostaje przetłumaczone oraz wydane dzieło bizantyjskiego lekarza Pawła z Eginy, w którym odnajdujemyw opisy instrumentów niezbędnych przy zabiegach podologicznych oraz chirurgicznych m.in.: opisy usunięcia odcisku z bolesnym korzeniem.

Wraz z rozwojem medycyny rozwija się sztuka kosmetologii i podologii, uskuteczniane są liczne zabiegi usuwania odcisków, brodawek, wszelakich niedoskonałości skóry. Powstają grupy pracownicze zwane „baders”, zrzeszające osoby trudniące się zawodem podologa, fryzjera oraz stomatologa

Wiek XVII/XVIII to okres, w którym powstaje liczna twórczość naukowa związana z trudną sztuką podologii głownie na tereniePodolodzy w przeszłości Francji i Anglii. Powstaje pierwszy opis nieprawidłowo rosnącego paznockia oraz pierwszy powszechny podręcznik pedicure. Ukazują się pionierskie rysunki Hallux Valgus, odcisków, brodawek, aparatury i narzedzi terapeutycznych.

Pod koniec XIX wieku, w Stanach Zjednoczonych powstaje pierwsze zalegalizowane towarzystwo podologiczne, a wraz z nim następuje szybki i prężny rozwój tej specjalizacji. W Nowym Jorku powstaje pierwsza szkoła podiatrii „The New York College of Podiatric Medicine, funkcjonująca do dnia dzisiejszego jako NYSPMA. W tym samym czasie w Wielkiej Brytani powstaje „London Foot Hopital” (Szpital o specjalizacji ortopedycznej/podologicznej).

Wzrost zapotrzebowania na zabiegi podologiczne/podiatryczne w znacznym stopniu nastąpił po II Wojnie Światowej wraz z rozwojem medycyny, chirurgii, głównie na wskutek licznych obrażeń żołnierzy.

Jednakże dopiero początek XX wieku przysniósł szybki rozwój dziedziny podologii w Europie i na świecie. Powstają liczne towarzystwa podologiczne, zostają powołane studia z zakresu podologii i podiatrii, powstają nowe metody i techniki terapii stóp oraz paznokci. Rozwijają się punkty szkoleniowe, firmy produkujące narzędzia, aparaturę oraz materiały podologiczne.

Początek XIX wieku to rozwój podologii w Polsce, powstaje Polskie Towarzystwo czarno=białePodologiczne, organizowane są sympozja oraz kongresy podologiczne. Potem jednak II wojna światowa i następujący po niej czas socjalizmu, zmienia ten stan rzeczy i wyhamowuje na wiele lat rozwój specjalistycznej pielęgnacji stóp w naszym kraju.

Podologia jednak wraca do nas. Przez wiele lat można było liczyć jedynie na pedicure wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Często w związku z niewiedzą, utożsamia się zabiegi podologiczne, właśnie z tymi kosmetycznymi – nic jednak bardziej mylnego. Obecnie pomimo krótkiego stażu tej profesji w Polsce, liczba gabinetów podologicznych z miesiąca na miesiąc wzrasta, a coraz bardziej świadome społeczeństwo, chcące pogłębić swoją wiedzę zagląda m.in. na strony internetowe takie jak ta.

Mamy nadzieję, że nasz udział w „światowej historii podologii” dopiero się rozpoczyna…

 

Historia Podologii w pigułce:

  • Starożytność – pierwsze malowidła przedstawiające pracę podologów, zabiegi na odciskach, pierwsze narzędzia używane przy zabiegach.
  • 1630 – wraz z rozwojem łaźni publicznych powstaje grupa pracowników zwanych „baders” – trudniacych się sztuką podologii, fryzjerstwa, stomatologii.
  • 1706 – pionierski opis wrastającego paznokcia autorstwa Pierre Dionisa.
  • 1762 – we Francji zostaje wydany pierwszy podręcznik do podicure.
  • 1782 – Francja – pionierskie ilustracje Hallux Valgus, odcisków oraz narzędzi podologinych aut. Nicolas-Laurent La Heymana Lionaforest.
  • 1802 – Anglia – Heyman Lion wydaje ilustrowaną księgę podologii z opisami zabiegów oraz potrzebnych narzędzi.
  • 1845 – wydanie publikacji „Zabiegi na odciskach” – Abrahama Durlachera.
  • 1869 – publikacja naukowa o eksoztazie podpaznokciowej.
  • 1895- pierwsze towarzystwo podologiczne założone w Stanach Zjednoczonych.
  • 1930-1937 – Australia – założenie Towarzystwa Podologicznego, rozwój podologii.
  • Lata 90-e XIX wieku – szybki rozwój podologii w Europie, powstaje pierwsza szkoła podologiczna w Niemczech, powstają pierwsze klamry podologiczne.
  • 1994 – 1997 – powołanie studiów podologicznych w Portugalii i możliwość uzyskania tytułu Podologa.
  • 2002 – w Niemczech powstaje zawód podologa i zostaje objęty ochroną państwową.
  • 2011 – Powstaje Polskie Towarzystwo Podologiczne.
  • 2012 – Powołanie 3-letnich studiów podologicznych w Niemczech.
  • 2013 – Polska – wpisanie podologii na listę wykonywanych zawodów.

Katarzyna Kuczek
PODO+
Gabinet Podologii i Kosmetologii
www.podolog-gliwice.pl

Katarzyna Kuczek podolog Gliwice