Przygotowując się do napisania tego artykułu mieliśmy nieodparte wrażenie, że podologia jest stosunkowo młodą profesją, wywodzącą się z medycyny i która dopiero w XX wieku zaczęła się prężnie rozwijać. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że najstarsze wzmianki na temat podologii sięgają już czasów starożytnych, a jej początki możemy odnaleźć już w kraju starożytnych bogów – Egipcie.
Starożytna podologia …
Profesjonalną, specjalistyczną terapią stóp zajmowano się już w Starożytności. Pracę starożytnych podologów uwieczniają liczne papirusy, malowidła ścienne oraz wnętrzna grobowców. Przepis na zdrowe i zadbane stopy rodem ze Starożytnego Egiptu – (…) „Jagody jałowca, nasiona jagody razem z tłuszczem krowim gotować i przez 4 dni jak plaster na stopy nakładać. Mocnym trunkiem można potliwość, chore stopy i palce u nóg, jak i zmęczenie w nogach łagodzić.(…)”
Najsłynniejszy grecki medyk – Hipokrates także trudnił się terapią stóp. Badał problem odcisków szeroko rozpisując się na temat metod i sposobów ich leczenia.
Także w starożytnym Rzymie rozwijała się trudna sztuka podologii – Aulus Cornelius Celsus w swoim traktacie o pielęgnacji stóp przedstawiał sposoby likwidacji bolesnych odcisków. Opisywał sposoby rozmiękczania skóry za pomocą kory wierzby zawierającej salicyl (główny składnik wielu ówczesnych preparatów).
Wraz z rozwojem medycyny rozwija się sztuka kosmetologii i podologii, uskuteczniane są liczne zabiegi usuwania odcisków, brodawek, wszelakich niedoskonałości skóry. Powstają grupy pracownicze zwane „baders”, zrzeszające osoby trudniące się zawodem podologa, fryzjera oraz stomatologa
Wiek XVII/XVIII to okres, w którym powstaje liczna twórczość naukowa związana z trudną sztuką podologii głownie na terenie
Pod koniec XIX wieku, w Stanach Zjednoczonych powstaje pierwsze zalegalizowane towarzystwo podologiczne, a wraz z nim następuje szybki i prężny rozwój tej specjalizacji. W Nowym Jorku powstaje pierwsza szkoła podiatrii „The New York College of Podiatric Medicine, funkcjonująca do dnia dzisiejszego jako NYSPMA. W tym samym czasie w Wielkiej Brytani powstaje „London Foot Hopital” (Szpital o specjalizacji ortopedycznej/podologicznej).
Wzrost zapotrzebowania na zabiegi podologiczne/podiatryczne w znacznym stopniu nastąpił po II Wojnie Światowej wraz z rozwojem medycyny, chirurgii, głównie na wskutek licznych obrażeń żołnierzy.
Jednakże dopiero początek XX wieku przysniósł szybki rozwój dziedziny podologii w Europie i na świecie. Powstają liczne towarzystwa podologiczne, zostają powołane studia z zakresu podologii i podiatrii, powstają nowe metody i techniki terapii stóp oraz paznokci. Rozwijają się punkty szkoleniowe, firmy produkujące narzędzia, aparaturę oraz materiały podologiczne.
Początek XIX wieku to rozwój podologii w Polsce, powstaje Polskie Towarzystwo
Podologia jednak wraca do nas. Przez wiele lat można było liczyć jedynie na pedicure wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Często w związku z niewiedzą, utożsamia się zabiegi podologiczne, właśnie z tymi kosmetycznymi – nic jednak bardziej mylnego. Obecnie pomimo krótkiego stażu tej profesji w Polsce, liczba gabinetów podologicznych z miesiąca na miesiąc wzrasta, a coraz bardziej świadome społeczeństwo, chcące pogłębić swoją wiedzę zagląda m.in. na strony internetowe takie jak ta.
Mamy nadzieję, że nasz udział w „światowej historii podologii” dopiero się rozpoczyna…
Historia Podologii w pigułce:
- Starożytność – pierwsze malowidła przedstawiające pracę podologów, zabiegi na odciskach, pierwsze narzędzia używane przy zabiegach.
- 1630 – wraz z rozwojem łaźni publicznych powstaje grupa pracowników zwanych „baders” – trudniacych się sztuką podologii, fryzjerstwa, stomatologii.
- 1706 – pionierski opis wrastającego paznokcia autorstwa Pierre Dionisa.
- 1762 – we Francji zostaje wydany pierwszy podręcznik do podicure.
- 1782 – Francja – pionierskie ilustracje Hallux Valgus, odcisków oraz narzędzi podologinych aut. Nicolas-Laurent La Heymana Lionaforest.
- 1802 – Anglia – Heyman Lion wydaje ilustrowaną księgę podologii z opisami zabiegów oraz potrzebnych narzędzi.
- 1845 – wydanie publikacji „Zabiegi na odciskach” – Abrahama Durlachera.
- 1869 – publikacja naukowa o eksoztazie podpaznokciowej.
- 1895- pierwsze towarzystwo podologiczne założone w Stanach Zjednoczonych.
- 1930-1937 – Australia – założenie Towarzystwa Podologicznego, rozwój podologii.
- Lata 90-e XIX wieku – szybki rozwój podologii w Europie, powstaje pierwsza szkoła podologiczna w Niemczech, powstają pierwsze klamry podologiczne.
- 1994 – 1997 – powołanie studiów podologicznych w Portugalii i możliwość uzyskania tytułu Podologa.
- 2002 – w Niemczech powstaje zawód podologa i zostaje objęty ochroną państwową.
- 2011 – Powstaje Polskie Towarzystwo Podologiczne.
- 2012 – Powołanie 3-letnich studiów podologicznych w Niemczech.
- 2013 – Polska – wpisanie podologii na listę wykonywanych zawodów.
Katarzyna Kuczek
PODO+
Gabinet Podologii i Kosmetologii
www.podolog-gliwice.pl