Podiatria – podologia na świecie

… czyli jak świat dba o stopy.

FIP

Według badań amerykańskiego uniwersytetu w Barry z 2013 roku, na 20 tysięcy obywateli USA przypada tylko jeden podiatra. Liczba osób uprawiających ten dynamicznie rozwijający się zawód ma już w tym roku wzrosnąć o 16%. Tu podiatra – lekarz medycyny podiatrycznej – kompleksowo zajmuje się problematyką stóp. Cztery lata studiów kształtują przyszłego doktora pod kątem dermatologii, ortopedii, diabetologii, chirurgii, flebologii, immunologii, alergologii, medycyny sportowej czy neurologii. Ten fakt jak i historia podologii pokazuje, jak ściśle ta specjalizacja łączy się z medycyną. W Polsce wciąż istnieje mit, jakoby podolog był „więcej wiedzącą” kosmetyczką czy pedicurzystą. Kolejne akapity przybliżą jak kształtuje się ta specjalizacja poza granicami Polski, bowiem zakres praktyki zależy od obszarów demograficznych i geograficznych.

STANY ZJEDNOCZONE
Jak już wspomniałam we wstępie, podiatria przechodzi gwałtowny rozwój za oceanem. Obecnie przyszły specjalista ma do wyboru dziewięć uczelni medycznych z kierunkiem podiatria. Studia obejmują cztery lata kształcenia, następnie absolwenta czeka trzyletni staż w szpitalu pod okiem lekarza-opiekuna.

WIELKA BRYTANIA
Zakres praktyki podiatry na Wyspach Brytyjskich po uzyskaniu stopnia specjalizacji obejmuje wykorzystanie i podaż niektórych leków na receptę, terapia i nieinwazyjne zabiegi np. częściowa lub całkowita resekcja paznokcia i chemiczne niszczenie tkanek. Podiatria obejmuje około 1000 nadzorowanych godzin klinicznych szkolenia, które umożliwia rozpoznanie choroby ogólnoustrojowej, jej odzwierciedlenie na powierzchni stóp i dobór zabiegu czy leczenia schorzenia. Zakres praktyki podiatry jest zróżnicowana począwszy od pielęgnacji skóry do inwazyjnej chirurgii kości i stawów w zależności od wykształcenia i szkolenia. W celu wykonania inwazyjnej chirurgii stóp podiatra musi podjąć szeroką edukację i kształcenie podyplomowe, zwykle trwające nie mniej niż dziesięć lat.

KANADAkanadyjska organizacja podologiczna
W Kanadzie definicja i zakres praktyki podiatrii zmienia się w zależności od regionu. Kolumbia Brytyjska i Alberta ma normy takie same, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie stopami zajmuje się lekarz – DPM (Doctor of Podiatric Medicine).

Podobnie mają się sprawy w Quebecu, gdzie w roku 2004, Université du Québec à Trois-Rivieres rozpoczął pierwszy program Podiatrii Medycznej na podstawie amerykańskiej definicji podiatrii.

W prerii i atlantyckich prowincjach, praca specjalisty i jego droga kształcenia opiera się na modelu brytyjskim gdzie podolog, a nie kosmetyczka czy pedicurzysta, dba o profilaktykę i zdrowie stóp pacjentów.

NIEMCY
Kształcenie przyszłego podologa obejmuje trzyletnie studia podologiczne, powołane jako kierunek dopiero w 2012r. Planowane jest otwarcie studiów II stopnia zakończonych obroną rozprawy doktorskiej. Jako zawód natomiast, nielekarska specjalność podologa jest uregulowana prawnie już od 2002r. Do czasu ukształtowania kierunku akademickiego przyszły podolog musiał przejść dwu lub trzyletnie studium w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp zakończone egzaminem państwowym.

SZWAJCARIApodiatria-podologia-szwajcaria
3600 godzin rozłożonych na trzy lata studiów – tyle trwa kształcenie dyplomowanego podologa w Szwajcarii. Studium kończy się egzaminem państwowym i otrzymaniem dyplomu Stowarzyszenia Podologicznego.

PORTUGALIA I HISZPANIA
Obydwa kraje prezentują podobny model kształcenia. Studia akademickie zakończone pracą doktorską. Podolog jest uprawniony do wykonywania zabiegów z zakresu małej chirurgii w obrębie stóp. To właśnie Portugalia wprowadziła model studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Podologia jako pierwszy kraj w Europie.

MEKSYK I KRAJE AMERYKI POŁUDNIOWEJpodiatria-podologia-w-meksyku
W Meksyku podologia (podiatria) jest dziedziną nielekarską i nie zalicza się do służby zdrowia. Specjaliści dbają o profilaktykę i zdrowie stóp, korygują paznokcie wrastające, usuwają zmiany (odciski, modzele) i opracowują np. hiperkeratozy. Ale uwaga – w mieście Puebla, w uniwersytecie Centro Universitario de Puebla, od 2012 roku można podjąć naukę na kierunku Podologia zakończonym uzyskaniem dyplomu studiów licencjackich. To jedyna taka uczelnia w kraju.
W Chile rośnie problem nielegalnego wykonywania zawodu podiatry mimo, że zawód ten został uregulowany już w 1968 roku. Nauka według ustawy obejmuje 380 godzin teorii i 570 godzin praktyk. Chilijskie Ministerstwo Edukacji Zawodowej umożliwia także zdobycie tytułu technika podiatry w Instututach Podiatrii. Nauka dla technika obejmuje 1600 godzin lekcyjnych.

Widzimy więc po tej analizie, że ten „Pan/Pani od stóp” jak się mawia o podologach, nie jest zawodem w żaden sposób związanym z czystą kosmetyką. Wybranie się do salonu urody na pedicure ma się nijak do wizyty u specjalisty podologa. Tutaj bowiem trafiamy w dobre ręce, osoby posiadającej wiedzę potrzebną nie tylko by nam pomóc, ale co istotne, nie zrobić nam (nawet nieumyślnie) krzywdy.

Chcesz się cieszyć długo zdrowym wyglądem i dobrą kondycją swoich stóp?
Wystarczy oddać się w ręce podologa…i pokazać swoje stopy.

 

Dominika Bilik
Gabinet Zdrowej Stopy
Podoexpert

www.podologicznygabinet.pl

podoexpert wrocław