Jak wybrać idealne frezy podologiczne?

1981

Frezy podologiczne czy frezy do pedicure, nazywane narzędziami rotacyjnymi, to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego stanowiska pracy w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Rynek oferuje ogromny wachlarz wyboru frezów ze względu na chociażby kształt, nasyp czy materiał, z którego frezy zostały wykonane.

 

Jak wybrać frezy idealne? Czym kierować się podczas zakupów? Jak używać frezów, by optymalnie wykorzystać ich możliwości? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać frez idealny?

Stojąc przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór idealnego frezu, trzeba mieć świadomość, że nigdy nie znajdziemy jednego uniwersalnego narzędzia, które będzie nadawało się do każdego zabiegu. Jednym z pierwszych pytań, na które trzeba odpowiedzieć, jest pytanie: Do czego dany frez będzie nam potrzebny? Kierując się tym zagadnieniem, frezy możemy podzielić na frezy:

 • do opracowywania zgrubiałych paznokci
 • do zdejmowania żelu i hybryd
 • do sztucznych paznokci
 • do szlifowania paznokci i skórek
 • do wygładzania płytki
 • do usuwania zrogowaceń na podeszwach
 • do usuwania zrogowaceń w wałach
 • do usuwania odcisków
 • do usuwania skórek
 • do opracowywania skóry pięt
 • dla diabetyków

 

Możemy też przyjąć prostszy podział na frezy do: paznokci, pięt czy skórek. Stosowanym często rozróżnieniem jest także klasyfikacja ze względu na materiał:

 • frezy z węglika spiekanego
 • frezy diamentowe
 • frezy stalowe
 • frezy ceramiczne
 • frezy kamienne

 

Jakie jest główne zastosowanie wybranych frezów?

Każda grupa frezów ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, ma inne zastosowania.

Frezy z węglika spiekanego – wykonane są z najtwardszego z możliwych materiałów. Ich niekwestionowanym atutem jest skrócenie czasu pracy na płytce paznokciowej. Warto zaznaczyć także, że frezy z węglika spiekanego nie zapychają się podczas pracy na paznokciach akrylowych i nie wymagają dodatkowego polerowania płytki. W przypadku stosowania tych frezów niezbędna jest jednak duża wprawa i doświadczenie specjalisty. Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie frezy_z_weglika_spiekanego-700x700.jpg

Frezy z węglika spiekanego wyróżnia trwałość i system nacięć. Nacięcia frezów pod wpływem odpowiednio dobranych obrotów tworzą powierzchnie tnące. Gdy kręcimy frezem w prawą stronę, ostrza tną płytkę powierzchniową, co umożliwia dokładną pracę. Natomiast gdy kręcimy w lewą stronę, frez ślizga się po powierzchni, ładnie zamykając płytkę paznokciową. 

Najczęstsze zastosowanie tych frezów to opracowywanie zgrubiałych paznokci i zdejmowanie hybrydy, żelu lub akrylu oraz pobieranie materiału do badań mikologicznych.

 

Frezy diamentowe – w zależności od nasypu stosowane są do: szlifowania paznokci i skórek, usuwania zrogowaceń w wałach paznokciowych, usuwania zrogowaceń na podeszwach i do spłycania rozpadlin. Jednak najpowszechniejszym zastosowaniem frezów diamentowych jest opracowanie płytki i wałów okołopaznokciowych.

Charakterystyczną cechą frezów diamentowych jest brak widocznych nacięć. Element tnący został umiejscowiony na wierzchniej części frezów w postaci nasypu diamentowych opiłków. Dlatego w przypadku frezów diamentowych rozróżniamy te: z bardzo drobnym, drobnym, średnim, grubym lub bardzo grubym nasypem. Trzy pierwsze grupy są stosowane do szeroko pojętego szlifowania skóry, natomiast frezy z grubym i bardzo grubym nasypem do opracowywania zrogowaceń lub zgrubiałych paznokci.

Zalecane jest, aby po skończonej pracy frezem diamentowym, użyć polerki do wygładzenia płytki paznokciowej.

Frezy stalowe – te grupę frezów możemy podzielić na tzw. różyczki i frezy próżniowe. Różyczki stosowane są zazwyczaj do spłycania rozpadlin i usuwania odcisków.  Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie frezy_stalowe-700x700.jpgNatomiast główne zastosowanie frezów próżniowy to punktowe usuwanie odcisków i zrogowaceń. Przez niektórych specjalistów frezy próżniowe określane są mianem trepanów. Frezy te występują w dwóch wariantach: z koroną i w wariancie płaskim (ze skalpelem). 

 

Frezy ceramiczne – frezy te mają tożsame zastosowanie co frezy z węglika spiekanego. Różniącym je elementem jest materiał, z którego zostały wykonane. Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie frezy_ceramiczne_2-700x700.jpgDo produkcji frezów ceramicznych stosuje się tlenek cyrkonu. Materiał ten wykorzystywany jest także w protetyce i stomatologii. Warto wiedzieć, że z jednej strony charakteryzuje się on twardością, z drugiej natomiast jest bardzo podatny na kruszenie. Dlatego podczas używania frezów ceramicznych należy zachować szczególną ostrożność. Gdy frez upadnie, nawet z niewielkiej wysokości, może się po prostu ukruszyć.

Frezy kamienne – tu rozróżniamy kamienie białe (kamienie naturalne Arkanzas) i kamienie różowe (syntetyczne). Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie frezy_kamienne-700x700.jpgFrezy kamienne głównie służą do opracowywania skórek i bardzo delikatnych płytek.

 

 

 

Dezynfekcja i sterylizacji frezów

Przed pierwszym użyciem i niezwłocznie po każdym zastosowaniu frezy powinny być poddane pełnemu procesowi dezynfekcji i sterylizacji. W przypadku większości frezów należy sterylizować je w standardowej temperaturze 134 stopni. Wyjątek stanowią frezy kamienne i polerki, które powinny być sterylizowane w temperaturze 121 stopni.

Materiał został przygotowany przez Kerpro – Podologia. Sklep Kerpro oferuje swoim klientom sprzęt niezbędny do pełnego wyposażenia gabinetu, a także szeroki wybór narzędzi, kosmetyków, preparatów i akcesoriów służących do codziennej pracy w gabinetach podologicznych, pedicure i manicure.
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj