Miniinwazyjna chirurgia stopy – Poradnia Chorób Stopy – Warszawa

2364

Nota od administratora:

Poniższy artykuł może co poniektórych zdziwić. Wielu pewnie spyta, po co tekst o chirurgii znalazł się na stronie o podologii ? 

Słowo wyjaśnienia … przede wszystkim nie martwcie się – nie zmieniamy profilu. Owszem jest to obecnie już drugi artykuł, stricte dotyczący działań medycznych, i wychodzący poza zakres specjalistycznej pielęgnacji stóp.  Teksty te dotykają jednak tematów, obszarów ściśle związanych z problemami w obrębie stóp. Pierwszy dotyczył przeszczepu łożyska. Ten traktuje o mikrochirurgii stopy.

W naszym zamyśle sprawa jest prosta. W Waszej codziennej praktyce zdarzyły się już pewnie (a jeśli jeszcze nie to możecie być pewni, że się zdarzą) sytuacje, kiedy podolog i jego działania już nie pomogą. Stajemy wtedy przed pytaniem – co dalej robić? Jak pomóc ? Gdzie pokierować osobę, dla której nasza pomoc jest niewystarczająca ? Chcemy Wam pokazać przynajmniej kilka funkcjonujących, ciekawych alternatyw i możliwości jakie daje medycyna, by pomóc pacjentowi. 

Najwięksi malkontenci stwierdzą być może, że to reklama tej czy innej placówki medycznej. Tak – to jest reklama. Mamy jednak zupełnie czyste sumienie, bo za tą reklamę nie wzięliśmy ani złotówki 🙂 

Iga Misiak-Stodulska

 

Miniinwazyjna chirurgia stopy

W ciągu dnia wykonujemy kilka tysięcy kroków. Dzięki stopom, które zapewniają nam odpowiednią statykę, mamy możliwość nie tylko sprawnego poruszania się, ale także doskonałej amortyzacji wstrząsów i przeciążeń podczas codziennej aktywności. Jako podstawa naszego ciała, stopy są jednym z najważniejszych jego narządów. Ich struktura i kształt decyduje o naszym chodzie, a co za tym idzie – o komforcie życia. Gdy jednak dochodzi do deformacji stopy, pojawia się ból i trudności w noszeniu obuwia, a ortezy i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanej poprawy, konieczne staje się leczenie operacyjne. W aspekcie powrotu do zdrowia i sprawności, czasu, jaki to zajmie oraz blizn pooperacyjnych, dziś decyzja o takim zabiegu wcale nie musi być trudna.

Zminimalizuj leczenie stopy 

poradnia chorob stopy-podologia-chirurgia stopySpośród wielu stosowanych obecnie technik, coraz większą popularność na świecie zdobywa miniinwazyjna chirurgia stopy (MIS – Minimally Invasive Surgery), która szczególnie w przypadku schorzeń przodostopia obejmuje kilka przezskórnych technik, m. in. metodę Chevron oraz osteotomię Akin’a. W przeciwieństwie do metody otwartej, oferują one wykonywanie bardzo małych nacięć skóry (ok. 0,5 cm długości), a procedura odbywa się pod kontrolą RTG – wyjaśnia specjalista chirurgii stopy i stawu skokowego Poradni Chorób Stopy, dr Krzysztof Bryłka, ortopeda-traumatolog. Nowoczesne frezy umożliwiają wykonanie osteotomii, po której rany są tak małe, że nie wymagają szwów, co zmniejsza ogólny uraz i pozwala zminimalizować pooperacyjny ból. Dzięki temu pacjent może znacznie szybciej powrócić do zdrowia i do codziennych zajęć.

Nie tylko halluxy

Za pomocą miniinwazyjnych technik w Poradni Chorób Stopy skutecznie mogą być leczone deformacje stawów stopy i palców, a w szczególności:

  • paluch koślawy
  • paluch sztywny (hallux rigidus)
  • palce młotkowate
  • płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne (stopa płasko-koślawa)
  • bunionette („kostka krawca”)

W przypadku zbyt dużych zniekształceń, metody miniinwazyjne mogą jednak nie być wskazane i u niektórych pacjentów skuteczniejsza będzie operacja otwarta. Każdorazowo o odpowiedniej kwalifikacji decyduje już lekarz.

Skoncentruj się na korzyściach

Zdaniem dr n. med. Pawła Kołodziejskiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu Poradni Chorób Stopy, spopularyzowanie nowoczesnych technik w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodowało, że miniinwazyjna chirurgia przodostopia może zapewnić znacznie lepsze efekty kliniczne, a dzięki mniejszej ingerencji w tkanki, skraca rekonwalescencję i okres rehabilitacji, zapewniając jednocześnie lepszy wynik kosmetyczny. Dzięki temu MIS cieszy się coraz większym uznaniem i staje się alternatywą dla metod klasycznych, polegających na wykonaniu jednego lub kilku nacięć skóry oraz tkanek miękkich. Korzyści jest naprawdę wiele, a wśród zalet miniinwazyjnych technik chirurgii stopy wyróżnia się:

  • krótszy czas zabiegu (chirurgia jednodniowa) i większe bezpieczeństwo dzięki znieczuleniu miejscowemu
  • redukcję zrostów tkanek i zmniejszenie blizn
  • lepszą ruchomość operowanych stawów
  • mniejsze ryzyko głębokiej infekcji

Ważnym atutem metody jest również brak gipsu, co znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy, a powrót do aktywności możliwy jest dzięki specjalnemu obuwiu noszonemu już w trakcie gojenia się rany.

gabinet podologiczny warszawa