Problem pękających pięt

1007

Wielu Pacjentów zmaga się z problemem pękających pięt. Stanowi on nie tylko defekt estetyczny lecz również powoduje dolegliwości bólowe. Aby skutecznie pozbyć się problemu niezbędna jest ścisła współpraca pacjent-podolog. W niektórych przypadkach, wymagana jest również konsultacja z fizjoterapeutą ortopodologicznym lub specjalistą biomechaniki. Dlaczego jest to tak ważne?

Fizjologicznym procesem zachodzącym w skórze jest keratynizacja, czyli obumieranie naskórka, który tworzy naturalną ochronę skóry i przydatków. Niekiedy, w wyniku chorób, predyspozycji genetycznych lub czynników środowiskowych dochodzi do zaburzenia tego procesu co skutkuje powstawaniem hiperkeratoz, czyli nagromadzeniem zbyt dużej ilości martwego naskórka na niewielkiej powierzchni. Charakterystyczny obraz dla hiperkeratoz stanowią: zółta lub szarawa barwa, suchość i łuszczenie się, zwiększona twardość, uczucie pieczenia lub bólu w trakcie stania lub chodzenia.

Problem ten, może dotknąć każdego. Ryzyko zwiększa się jednak w przypadku osób
borykających się z: cukrzycą, RZS, AZS, otyłością, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, niedoborami witamin (gł. z grupy A), zakażeniami grzybiczymi lub bakteryjnymi. Kolejną grupą ryzyka są osoby z zaburzoną biomechaniką lub noszące obuwie robocze z twardą podeszwą.

Długotrwałe i nadmierne przesuszenie skóry sprawia, iż staje się ona mniej elastyczna i
sprężysta. W związku z tym, pod wpływem ciężaru ciała, w miejscach narażonych na rozciąganie i przeciążenia powstają małe szczeliny, które następnie zmieniają się w
pęknięcia. Ich rozmiar może dochodzić nawet do kilku centymetrów długości oraz kilku milimetrów głębokości.

Suche pęknięcia na krawędzi pięty przed opracowaniem.

Aby zapobiec przekształceniu się pęknięć w rozpadliny, czyli jeszcze głębsze ubytki skóry,
sięgające niekiedy do skóry właściwej, często krwawiące i bardzo bolesne- niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja oraz profilaktyka. Doświadczony podolog opracuje powstałe już zmiany oraz dobierze odpowiednie preparaty wspomagające gojenie się skóry. Należy mieć świadomość, że pęknięcia na stopach dają nam sygnał, iż ich przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Tylko wyeliminowanie głównego źródła problemu (zaburzonej biomechaniki, noszenia nieodpowiedniego obuwia, zadbanie o kwestie zdrowotne) daje szansę na skuteczne pozbycie się problemu pękających pięt.

Pięta po zabiegu podologicznym.

W celu utrzymania zadowalającego efektu zabiegu podologicznego jak najdłużej, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Wśród nich, jednym z pierwszych punktów na pewno będzie odstawienie pumeksu oraz tarki do pięt. Wbrew pozorom usuwanie naskórka w taki sposób tylko pogarsza sytuację- bardzo łatwo o pogłębienie powstałych już pęknięć. Każdy specjalista posiada swoje sprawdzone metody oraz preparaty do pielęgnacji domowej. Najważniejsze, aby kosmetyki zarówno natłuszczały jak i nawilżały skórę. Aby poprawić przenikanie substancji aktywnych warto również zastosować okluzję np. silikonowe napiętki czy specjalne skarpetki.

Preparaty do pielęgnacji pękających pięt (od lewej): silikonowe napiętki, Aarkada maść regenerująca, Allpresan maść lipidowa.


Kamila Pulkowska
Specjalista Podolog w Centrum Biomechaniki Chodu i Rehabilitacji