Grzybica skóry

Do gabinetów podologicznych często trafiają osoby nawet nie zdające sobie sprawy, że mają problem z grzybicą stóp. Na szczęście specjalista podolog potrafi zdiagnozować wstępnie możliwość występowania grzybicy. Podejrzenie wystąpienia grzybicy powinno skłonić do skierowania klienta do lekarza dermatologa.

Specjalista pielęgnacji stóp służy klientom pełnym wsparciem informacyjnym oraz proponuje metody i środki wspomagające zaleconą przez lekarza terapię. Grzybice skóry stóp pojawiają się często w związku z obniżeniem odporności. Współwystępują również z takimi chorobami jak np.: cukrzyca, choroby tarczycy, choroby naczyń krwionośnych.

W medycynie wyróżnia się cztery grupy grzybów – dermatofity, drożdżaki, grzyby pleśniowe oraz grzyby tropikalne. Powodują one zakażenia powierzchowne skóry, włosów i paznokci; grzybice z odczynem głębokim lub grzybice układowe.

Grzybica stóp jest drugą po grzybicy paznokci najczęstszą infekcją grzybiczą u człowieka.

Rozróżnia się trzy odmiany kliniczne tej grzybicy:

międzypalcowa grzybica międzypalcowa

potnicowagrzybica potnicowa

złuszczająca
grzybica złuszczająca

W pierwszej z nich na skórze między palcami pojawiają się zaróżowienie oraz złuszczanie naskórka Natomiast grzybice potnicowa i złuszczająca obejmują podeszwy stóp. Są to odpowiednio zmiany skórne o charakterze pęcherzyków z żółtawym przejrzystym płynem, towarzyszy im zwykle rumień. Zmiany bywają swędzące.

Do zakażenia grzybicą często dochodzi podczas korzystania z publicznych urządzeń sanitarnych.

Grzybica dłoni przeważnie współistnieje z grzybicą stóp. Występuje w dwóch odmianach. Częściej stwierdzana postać rogowaciejąca – zwykle zajmuje całą powierzchnię dłoni. Można zaobserwować złuszczający się naskórek, którego wygląd znacznie odbiega od obrazu skóry zdrowej. W postaci potnicowej zmiany skórne są zlokalizowane zwykle na dłoni, jej krawędzi i bocznych powierzchniach palców.

Grzybica jest złożonym problemem, bo jeśli choruje skóra, to paznokcie także narażone są na infekcje oraz są bardziej podatne na uszkodzenia. Podolodzy posiadają zarówno umiejętności, jak i środki pozwalające w znacznym stopniu poprawić wygląd i stan skóry, a tym samym podnieść komfort funkcjonowania.

Zapobieganie ponownym infekcjom wiąże się z koniecznością usunięcia grzybów i ich zarodników z otoczenia klenzpacjenta. Działania te obejmują dezynfekcję obuwia i odzieży. Obecnie wiele gabinetów podologiczych oferuje tego typu usługę, wykorzystując specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji.. Ostatecznym rozwiązaniem jest wymiana obuwia i odzieży na nowe.

Pranie skarpet nawet w wysokiej temperaturze nie niszczy zarodników. Tania i skuteczna metoda to dezynfekcja w oparach formaliny, ale ze względu na toksyczność nie jest ona bezpieczna w warunkach domowych, a niedokładnie wywietrzone buty mogą być przyczyną rozwoju alergii na formalinę. Przepisać na nią receptę może dermatolog, podolog przekaże wskazówki, jak postępować w sposób bezpieczny przy odkażaniu.

Ważne jest także, by wdrożyć inne działania profilaktyczne: po każdej kąpieli należy dokładnie osuszać stopy nie zapominając o przestrzeniach między palcami, nosić obuwie i odzież z naturalnych materiałów, korzystając z publicznych natrysków, basenów, kąpielisk używać ochronnych klapków. Buty robocze po całodziennej pracy powinny następny dzień “odpoczywać”. Wskazane jest posiadanie dwóch par i zamienne ich noszenie. Dobór preparatów do higieny stóp, powierzmy specjalistom. W gabinetach podologicznych i aptekach jest duży wybór kremów, maści, odświeżających sprayów, soli, pudrów, wspomagających pielęgnację skóry i profilaktykę grzybicy.W praktyce wyeliminowanie wszystkich źródeł zakażenia oraz czynników im sprzyjających wymaga znacznego zaangażowania chorego i jego rodziny. Dlatego w większości przypadków po skutecznym leczeniu grzybicy stóp, jeśli nie zastosuje się profilaktyki ostatecznie dochodzi do ponownej infekcji !!!

Anna Łapot
Gabinet Specjalistycznej Pielęgnacji Stóp
Nysa, ul. Jastrzębia 8

tel. 608 253 934