Krwiaki podpaznokciowe

dospecjalistowPaznokcie są narażone na wielokrotnie powtarzające się urazy i mikrouszkodzenia. W konsekwencji tarcia, uderzenia lub ucisku dochodzi do wylewu krwi, spowodowanego uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia powodują zmianę zabarwienia płytki na czerwony, następnie sinoczarny kolor. Mogą powodować zmianę kształtu, pofałdowanie lub pojawienie się poziomych bruzd na płytce paznokciowej. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy czyli oddzielenia się płytki od łożyska. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”. W przypadku mniejszych krwiaków (hematomów), paznokieć uszkodzony przerasta zdrową płytką. Czas odrastania paznokcia waha się od 12 do 18 miesięcy, a jego miesięczny przyrost to około 2-3 mm.

krwiak podpazokciowy 1Jak sobie poradzić z krwiakiem podpaznokciowym?

Postępowanie z krwiakami podpaznokciowymi zależy od ich wielkości. Małe wchłaniają się samoistnie i nie wymagają interwencji podologicznej. Duże krwiaki należy usunąć spod płytki paznokciowej. Polega to na umiejętnym nawierceniu płytki specjalnym frezem i usunięciu krwi spod paznokcia. Jeżeli dojdzie do samoczynnego usunięcia uszkodzonego paznokcia, należy zadbać o odsłonięte łożysko. W tym celu wykonuje się rekonstrukcje płytki paznokciowej lub stosuje się ortezy (odciążenia) z żelu polimerowego. Zarówno rekonstrukcja jak i ortezy zabezpieczają łożysko paznokcia, które pod wpływem ucisku grubieje i w konsekwencji utrudnia odrastanie nowej płytki.

krwiak podpazokciowy 2Zabieg usunięcia krwiaka spod paznokcia należy do mało bolesnych.

Krwiaki podpaznokciowe należy różnicować z innymi zmianami w obrębie płytki między innymi z czerniakiem podpaznokciowym. Czerniak podpaznokciowy przyjmuje najczęściej postać brązowo-czarnego prążka biegnącego wzdłuż paznokcia. Prążek barwnikowy charakteryzuje się nieregularnym, poszarpanym brzegiem i szerokością powyżej 3mm. Najczęściej pojawia się w obrębie kciuka, palucha lub wskaziciela, szybko się powiększa i rozprzestrzenia (objaw Hutchinsona). Czerniak w obrębie paznokcia częściej występuje u osób z ciemnym kolorem skóry, w 5 dekadzie życia z rozpoznanym czerniakiem w wywiadzie rodzinnym. Krwiak podpaznokciowy należy różnicować także z przebarwieniami polekowymi. Ciemny kolor płytki może wystąpić po stosowaniu hydroksymocznika, amiodaronu, antybiotyków (tetracyklina, cignolina, chloropromazyna) lub leków przeciwmalarycznych.

Brzmi to egzotycznie? Zgadza się.

Jednak specjalista podolog udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji, a jeśli to będzie konieczne przeprowadzi odpowiedni zabieg.

Pamiętaj – każdą niepokojącą zmianę płytki paznokciowej należy poddać konsultacji podologicznej lub dermatologicznej.

 

Adrianna Chocianowska
Klinika Stóp
www.klinikastop.pl

klinika stop Poznań