Stopa cukrzycowa

… czyli Zespół Stopy Cukrzycowej

dospecjalistowZespół Stopy Cukrzycowej jest bardzo złożonym zagadnieniem i wiążą się z nim różnego rodzaju zaburzenia. Każda nieprawidłowość m. in. czucia bólu, czucia temperatury, zaburzenia pracy mięśni w obrębie stopy, zanik owłosienia na stopie i palcach, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, powinny być alarmem dla osoby chorej na cukrzycę.

Często występującym powikłaniem stopy cukrzycowej jest owrzodzenie, a bezpośrednim sprawcą powstawania owrzodzenia jest uraz powstały na skutek na przykład źle dobranego obuwia. Owrzodzenie może stać się nie tylko przyczyną amputacji, ale stwarza wręcz zagrożenie dla życia.

Aby uniknąć powikłań, nie dopuścić do powstawania owrzodzeń, warto regularnie odwiedzać swojego podologa, który w sposób profesjonalny zajmie się stopami osoby chorej na cukrzycę. Podolog posiada niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające w bardzo bezpieczny sposób wykonywać wszelkie zabiegi profilaktyczne w obrębie stóp diabetyków.

krwiak śródtkankowy w ZSC - przed zabiegiemkrwiak śródtkankowy w ZSC - po zabiegu

Specjalistyczna pielęgnacja stóp to realna i wysoce profesjonalna pomoc dla osób zagrożonych Zespołem Stopy Cukrzycowej.

Pozwól sobie pomóc.

Zestaw zasad pielęgnacji stóp chorego na cukrzycę:

  • Stopy należy myć codziennie w letniej wodzie z użyciem mydła. Nie należy zbyt długo moczyć stóp w wodzie. Mogłoby to spowodować zmacerowanie skóry i utratę jej właściwości ochronnych.
  • Bardzo ważna jest czynność osuszania stóp. Po każdym umyciu trzeba ostrożnie, ale bardzo dokładnie osuszyć stopy. Przestrzenie między palcami muszą być suche.
  • Kolejnym elementem jest natłuszczenie skóry przy użyciu kremu zalecanego diabetykom. Później należy dokładnie obejrzeć obie stopy.
  • Szczególną ostrożność należy zachować przy obcinaniu paznokci – należy je obcinać prosto, niezbyt krótko, tak by zapobiec ich wrastaniu. Dobrze jest skracać paznokcie zaraz po umyciu stóp. Po obcięciu należy paznokcie wypiłować, aby nie były ostre.
  • Należy polecić choremu stosowanie tylko skarpet bawełnianych, najlepiej bezuciskowych, bezszwowych.
  • Do właściwej ochrony stóp niezbędne jest także noszenie prawidłowego obuwia. Buty powinny mieć odpowiedni rozmiar, być dostatecznie szerokie, na płaskim, szerokim obcasie, który zapewnia stabilność stóp, wykonane z miękkiej skóry, zakrywające palce. Obuwie nie może uciskać stopy!

Joanna Kowalewska
Beauty&Me
www.zdrowe-stopy.waw.pl

Joanna Kowalewska Warszawa