Odciski

dospecjalistowProblemem, który w znacznym stopniu potrafi uprzykrzyć wykonywanie codziennych czynności, powodując często duże dolegliwości bólowe są odciski – potocznie zwane nagniotkami. Są one bardzo częstym i powszechnym problemem pacjentów trafiających do gabinetów podologicznych. Na szczęście usuwanie odcisków, z punktu widzenia podologii czyli specjalistycznej pielęgnacji stóp, jest jednym z prostszych zabiegów. Większość pacjentów zanim trafi w ręce specjalisty podologa, próbuje poradzić sobie z odciskami w domowych warunkach, mniej lub bardziej skutecznymi metodami, często z pogranicza tzw. „chirurgii domowej”. Często potem tego jednak żałują. Tymczasem w większości przypadków wystarczy jedna wizyta, jeden zabieg by pozbyć się odcisku w sposób fachowy. Natomiast regularne wizyty w gabinecie podologicznym pozwalają uniknąć dolegliwości bólowych często towarzyszących odciskom, poprawiają również prawidłowe funkcjonowanie oraz zapewniają ładny wygląd stóp.

Czym właściwie są odciski?

Są to stwardniałe miejsca na stopach, o żółtawym zabarwieniu, odgraniczone od reszty skóry, powodujące duży dyskomfort w trakcie chodzenia. Powstają w wyniku ciągłego ucisku na tkanki np. w wyniku źle dobranego obuwia, ale również w wyniku ucisku kości na tkanki. Na skutek ucisku oraz tarcia dochodzi w tym miejscu do rogowacenia, przybierającego ostatecznie postać twardego rdzenia w kształcie stożka, który uciska tkanki, z czasem wrastając coraz głębiej powoduje ból.

W podologii można wyróżnić aż 9 rodzajów odcisków. Najczęstszym miejscem występowania odcisków jest śródstopie (część stopy poniżej palców), ale także znajdujemy je na palcach stóp (na paliczkach), w wałach paznokciowych czy nawet pod płytką paznokciową (odcisk podpazokciowy) – ze wszystkimi podolog sobie poradzi.

odciskOdcisk przed usunięciem (po lewej) i po usunięciu (po prawej)

Jak wygląda zabieg usunięcia odcisku ?

Najważniejszym jest rozpoznanie, czy odcisk naprawdę jest odciskiem, a nie np. brodawką wirusową (kurzajką) czy modzelem. Często pacjenci mylą te zmiany skórne i stosują nietrafione domowe kuracje. Podolog po prawidłowym rozpoznaniu może zaaplikować środek złuszczający miejscowo naskórek, przy czym zabieg obejmuje tylko miejsce wystąpienia zmiany. Podolodzy mają również inne metody na usunięcie odcisku np. za pomocą narzędzi podologicznych – dłutka, skalpela czy z wykorzystaniem frezarki i specjalnych frezów próżniowych. Zabiegi wykonywane są zawsze sterylnymi narzędziami. Ważną informacją jest również to, że prawidłowo wykonany zabieg usunięcia odcisku jest nie bolesny. Po wykonanym zabiegu zostaje założony opatrunek. Pacjent zostaje poinformowany o ewentualnej konieczności następnej wizyty, a także poinstruowany o tym jak wykonywać dalszą pielęgnację w domu. Podologia i wykorzystywane przez nią metody terapeutyczne, dają nam wreszcie możliwość indywidualnego doboru odpowiednich specjalistycznych wkładek, ortez, odciążeń minimalizujących możliwość wystąpienia podobnych zmian w przyszłości.

modzele z odciskami występują czasami wspólnie-smallModzele z odciskami występują czasami wspólnie (po lewej). Widoczne miejsca po usunięciu rdzenia odcisku (po prawej).

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków ?

Niezwykle ważnym jest dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia. W przypadku stwierdzonych niewłaściwości w budowie stopy – stosowanie właściwie dobranych wkładek amortyzująch ucisk. Także prawidłowa pielęgnacja domowa jest istotna m.in.: dokładne osuszanie stóp/przestrzeni między palcowych po kąpieli, zachowanie dużej ostrożności podczas wykonywania „pedicure domowego”, niedopuszczenie do skaleczeń, zakażeń, nadmiernego rozmiękczenia naskórka. Regularne wizyty w gabinetach podologicznych, pomogą rozwiać wszystkie wątpliwość, pozbyć się powstałych zmian, ale również dadzą Wam wiedzę na temat prawidłowej codziennej, domowej pielęgnacji.


Katarzyna Kuczek
Gabinet Podologii i Kosmetologii
PODO+
www.podolog-gliwice.pl

Katarzyna Kuczek podolog Gliwice