Diabetyk u podologa

Podstawowy zabieg podologiczny u osób z cukrzycą.

Cukrzycy są szczególną grupą klientów w gabinecie podologicznym. Prawidłowo wykonywane zabiegi, regularna kontrola oraz odpowiednia pielęgnacja domowa mogą na długo odsunąć ryzyko powstania groźnego powikłania jakim jest zespół stopy cukrzycowej.

Chorując na cukrzycę lub mając wśród swoich najbliższych taką osobę warto zadać sobie trud wyboru gabinetu podologicznego, specjalisty, który będzie wspierał Państwa w walce z tą podstępną chorobą.

Czym diabetyk ma się kierować się przy wyborze gabinetu? Na co zwrócić uwagę? Poniżej krótki i przykładowy opis prawidłowo wykonywanego zabiegu podologicznego u osób chorych na cukrzycę.

Cukrzycy powinni odwiedzać gabinety, w których używa się sterylizowanych narzędzi, które przynoszone są do klienta bezpośrednio przed zabiegiem w zamkniętych pakietach.

diabetyk w gabinecie podologicznymPersonel takiego gabinetu powinien pracować w odzieży roboczej, kobiety powinny mieć spięte włosy, krótko obcięte paznokcie, a na dłoniach nie nosić biżuterii. Bezpośrednio przed podejściem do klienta podolog musi umyć dłonie, a potem założyć rękawiczki.

Każdy zabieg podologiczny u klienta z cukrzycą musi być poprzedzony obserwacją i wywiadem, wykonywany ze szczególną ostrożnością i tylko przez wykwalifikowany personel.

Przed zabiegiem podolog nie myje ani nie moczy stóp. Unikamy moczenia stóp ze względu na możliwość maceracji naskórka co może spowodować później mikrourazy, rozmoczona warstwa rogowa staje się mniej wyraźnie zarysowana, co sprzyja skaleczeniom. Moczenie stóp przed zabiegiem uniemożliwia również prawidłową obserwację.

Zabieg rozpoczynamy od usunięcia hiperkeratoz, używamy do tego celu np. jednorazowego skalpela lub jednorazowych kapturków ściernych i frezarki, a brzegi po usuniętej zmianie wygładzamy delikatnym, drobnoziarnistym frezem. Kolejny krok to opracowanie jednostki paznokcia, skracamy wolny brzeg paznokcia cęgami czołowymi, opiłowujemy go zgodnie z jego naturalnym kształtem zwracając szczególną uwagę na to aby nie pozostawić brzegów, które mogą być powodem uszkodzenia naskórka. Delikatnie oczyszczamy wały paznokciowe z zalęgających tam mas hiperkeratotycznych. Po tych czynnościach można wykonać delikatny masaż krążeniowy i stosuje się odpowiedni dla diabetyków krem natłuszczający.

sterylne narzędzia gabinet podologicznyJeśli na stopach znajdują się otarcia lub inne naruszenie ciągłości naskórka należy to miejsce zabezpieczyć jałowym opatrunkiem przed przystąpieniem do zabiegu. Jeśli podczas zabiegu dojdzie do skaleczenia klienta przez podologa, konieczne jest poinformowanie o tym klienta i odnotowanie tego faktu w karcie klienta i karcie informacyjnej.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad może zapobiec poważnym powikłaniom, do których może dojść w wyniku źle wykonanego zabiegu. Wybierając gabinet nie bójcie się Państwo pytać o kwalifikacje i doświadczenie personelu, o sposób dezynfekcji powierzchni i sterylizacji narzędzi.

Oddajcie swoje stopy tylko w dobre ręce!

Gabinet Podologiczny Agnieszka Herczyńska
www.agnieszkaherczynska.pl