Przeszczep łożyska – EPI CENTRUM – Warszawa

2912

Słowem wstępu od portalu TwojaPodologia.pl … wielu z Was spyta … „a co ten tekst robi na stronie o podologii ??? Przecież to czysta chirurgia !!! „

Tekst zamieszczamy na prośbę Pana doktora Dziwury. Zależy nam by podolodzy dowiedzieli się o istnieniu takiej metody.

Iga Misiak-Stodulska

W gabinecie podologicznym bardzo często spotykać można pacjentów szukających pomocy po urazach lub infekcjach płytki paznokciowej.

Spektrum problemów jest bardzo szerokie. Problemy takie jak krwiak podpaznokciowy nie stanowią wyzwania dla podologa, ale większe schorzenia jak np. brak części lub całości płytki paznokciowej, zniszczenie łożyska czy macierzy mogą przekraczać możliwości nawet doświadczonego podologa.

Nie każdemu pacjentowi wystarczy rekonstrukcja płytki materiałem sztucznym.

Alternatywą dla zabiegów paliatywnych jest zabieg chirurgiczny.

Warunkiem uzyskania akceptowalnego wyniku funkcjonalnego i estetycznego jest dobra kwalifikacja do zabiegu i leczenie ewentualnych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych.

Chcielibyśmy zaprezentować możliwości leczenia chirurgicznego przewlekłego odwarstwienia płytki paznokciowej Onycholysis. Najczęstszą przyczyną jest poprzeczna blizna na łożysku, która uniemożliwia prawidłowe przyleganie płytki, przy małych bliznach zdarza się, że płytka „przeskakuje” nad blizną i dalej prawidłowo rośnie. Przy dużych bliznach konieczne jest jej wycięcie i przeszczep płata pośredniej grubości łożyska pobranego z innego palca.

U części pacjentów wystarczy jednak zdjęcie narastającego naskórka i odświeżenie łożyska, co pozwala na prawidłowy wzrost i przyleganie płytki.

Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, używając szwów wchłanianych, które wymagają jednak zdjęcia po około dwóch tygodniach.

W przypadku infekcji grzybiczych, warunkiem sukcesu jest jednoczesne leczenie celowane antybiotykami.

Na zdjęciach przedstawiamy pacjentkę ze zniszczeniem płytki paznokciowej i łożyska na skutek urazu i następowego zakażenia grzybiczego.

paznokieć przed zabiegiem

Zdjęto płytkę paznokciową i wykonano plastykę łożyska. Przed zabiegiem uzyskano potwierdzenie infekcji grzybiczej i włączono antybiotykoterapię systemową.

Po trzech tygodniach od zabiegu widoczne prawidłowe łożysko paznokcia.paznokieć po zabiegu

 

Dariusz Dziwura – lekarz chirurg
Epicentrum Laser Clinic

Warszawa, F. Salezego 6, tel. 509 015 414

www.epi-centrum.pl