Stopa szpotawa – Rola stopy i wady stóp – cz. 7

4324

[dropcap]STOPA SZPOTAWA[/dropcap]

jest odwrotną zmianą do stopy koślawej. Charakteryzuje się skręceniem pięty do wewnątrz i oparciem jej na krawędzi zewnętrznej. Stopa w tym przypadku jest w przywiedzeniu, często obserwujemy jej skrót funkcjonalny, wzmożone napięcie. Więzadła znajdujące się po stronie zewnętrznej są wydłużone, mocno napięte – często ich niewydolność jest przyczyną tejże wady.

Modzele przy stopie poprzecznie płaskiej
stopa-szpotawa-podologia-diagnostyka-stop stopa-szpotawa-podologia-diagnostyka-stop stopa-szpotawa-podologia-diagnostyka-stop

Rozpoznanie podologiczne:

można przeprowadzić wykorzystując PODOSKOP/SKANER PODOLOGICZNY (PodoSkan 2D) + PLATFORMA DIAGNOSTYCZNA E.P.S./R1 (podobaroskop) oraz oprogramowanie BIOMECH STUDIO, które pozwala na rozpoznanie typu stopy oraz jej cech szpotawości w statyce i dynamice (informacje nt. w/w sprzętu dostępne na www.podologia.pl)

sprzet podologiczny-wady stóp
Podoskop

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Skaner podologiczny (PodoSkan 2D)

 

sprzęt podologiczny-wady stóp
Platforma diagnostyczna E.P.S./R1 (podobaroskop)

Stopa szpotawa to problem w stawie skokowym, na nim opiera się biomechanicznie cała kończyna dolna, a w konsekwencji cały aparat ruchu, dlatego w diagnostyce, istotną sprawą jest ustalenie przyczyny jej powstania:

  • Czy przyczyną jest nieprawidłowość w stopie (np. w wyniku urazu, przeciążenia w stawie skokowym) lub problem w układzie więzadłowym stopy (nadmierne wydłużenie / rozluźnienie struktur zewnętrznych, przy jednoczesnym skróceniu wewnętrznych) ?
  • Czy przyczyną jest wadliwa antropometria stopy – zniekształcenia w obrębie stawów i kości?
  • Czy też przyczyną jest wada powstała wyżej: szpotawość / rotacja w kolanach, wadliwe ustawienie miednicy, zniekształcenie kręgosłupa? Stopa szpotawa często współistnieje ze szpotawością kolan, bywa jego skutkiem poprzez powiązania biomechaniczne struktur mięśniowo – powięziowo – więzadłowych.

Postępowanie rehabilitacyjne i leczenie (w skrócie):

  • rozluźnić mięśnie pasma przyśrodkowego kończyny – całej kończyny, przy jednoczesnym funkcjonalnym wzmocnieniu pasma bocznego, które w tej wadzie często jest wydłużone;
  • w postępowaniu, należy szczególną uwagę zwrócić na przeciążone więzadła (również w kolanach), wskazana w zaawansowanych stanach diagnostyka USG, ocena RTG kości stopy – dochodzi tu bowiem do zmian w stawach i kościach, rozregulowania systemu;
  • w stanach bólowych zabiegi fizykoterapeutyczne;
  • indywidualna wkładka ortopedyczna; w tym przypadku konieczna jest repedagogizacja ustawienia stopy oraz zabezpieczenie łuku statycznego, który w przypadku szpotawego ustawienia stopy jest znacznie przeciążony. Usunięcie przykurczów w rozcięgnie podeszwowym, wzmocnienie mięśni podeszwowych stopy.

Tym artykułem kończymy cykl o roli i wadach stóp. Już niedługo dzięki uprzejmości firmy Spondylus i Podologia.pl rozpoczniemy kolejny cykl pn.: „Wady kolan i ich wpływ na stopy"

Zobacz również:

 

Cykl artykułów otrzymany od firmy:

spondylus-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych podologia-szczecin-zaopatrzenie-gabinetow-podologicznych