Ziarnina i gronkowiec

21087

Klientka (lat 16) została skierowana do gabinetu podologicznego przez lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyną wizyty było wrastanie paznokcia I palca stopy prawej.

W czasie wizyty stwierdzono wyraźny obrzęk, zaczerwienienie oraz wzmożone ucieplenie palca. W obrębie bocznego wału paznokciowego widoczna była ziarnina. Klientka zgłaszała silną bolesność uciskową palca; okresowo pojawiał się ból samoistny. Dodatkowo podczas badania wyczuwalna była charakterystyczna słodkawa woń, sugerująca prawdopodobieństwo infekcji gronkowcowej. Pobrano wymaz z rany palca w celu przeprowadzenia badania bakteriologicznego.

W czasie pierwszej wizyty zrewidowano i oczyszczono wały paznokciowe. Zastosowano oraz zalecono Octenisept, tamponadę oraz balsam propolisowy. Klientka została poinstruowana w zakresie samodzielnego wykonywania tamponad (2-3 x dziennie).

Kolejna, druga wizyta odbyła się po 7 dniach. W międzyczasie badanie laboratoryjne wykazało obecność gronkowca złocistego. Zalecono wizytę u lekarza rodzinnego w celu podjęcia terapii antybiotykowej. Leczenie zostało podjęte. Matka klientki nie wyraziła zgody na proponowaną korekcję wrastającego paznokcia, w związku z tym utrzymano zalecenia z pierwszej wizyty.

Kolejną wizytę zaplanowano po upływie kolejnych 14 dni.

Ostatecznie pomimo w/w problemów, regularne wizyty w gabinecie podologicznym oraz systematyczność i dokładność klientki, jak również podjęte leczenie farmakologiczne, pozwoliły ostatecznie na pełne wygojenie palca. Dodatkowo zalecono stałe tamponowanie palca (z użyciem Octeniseptu) 1 x dziennie przez okres ok. 2 miesięcy. Wizyty kontrolne przewidziano 1 x w miesiącu lub w razie pojawienia się dolegliwości ze strony palca.

Iga Misiak-Stodulska
Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny I-KOSMETYKA
www.ikosmetyka.eu

Sieradz gabinet podologiczny ikosmetyka