Podologia po polsku

Czym jest ta podologia?

Jedno jest pewne
PODOLOGIA jest często ratunkiem dla Twoich stóp.

Podologia W różnych krajach i to na całym świecie, zakres działań przypisywanych podologii jest bardzo zróżnicowany. I tak na przykład w Stanach Zjednoczonych podologią zajmują się lekarze, a w Niemczech osoby po państwowych szkoleniach, przy czym nie są oni z pewnością lekarzami. Nazewnictwo przypisywane temu zawodowi również bywa odmienne: podolog, podiatra, chiropoda.

Pomimo tego można jednak przyjąć, że z naukowego punktu widzenia, podologia to nauka o kończynach dolnych: bada tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Bada wzajemne zależności przypisane różnym działom nauki w celu określenia warunków, jakich wymagają poszczególne układy i narządy do jak najsprawniejszego funkcjonowania kończyn dolnych.

Zaburzenia każdego z układów mogą powodować pojawianie się zmian na skórze kończyny dolnej. Wiedza o kończynach dolnych, o anatomii, fizjologii i o zmianach patologicznych jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala prawidłowo dbać o kończyny. Właściwa, profesjonalna pielęgnacja może być zapewniona tylko poprzez dobrze wyszkolonego podologa. Podolog po dokładnej ocenie stanu klinicznego kończyn dolnych, dobiera odpowiedni zestaw zabiegów i środków pielęgnacyjnych, aby zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne w ich obrębie.

Określenie Podologia powstało z greckich słów: podo – stopa, logos – nauka. Tak więc podologia to inaczej – nauka o stopach.

Podologia w Polsce.

Polska podologia to ciągle dziedzina raczkująca i nie ukształtowana, która szuka dopiero swojego miejsca, a jej zakres nie został jak na razie uregulowany prawnie. Czynione przez Polskie Towarzystwo Podologiczne oraz zwykłych szeregowych podologów działających w ramach tej organizacji, starania o ustanowienie tego zawodu przyniosły pierwszy skutek dopiero w styczniu 2015 roku. Zawód podologa został dodany do listy zawodów pod nr 323014 – praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowaniaDz.U. z dnia 28 sierpnia 2014 r. poz. 1145).

Działalność podologiczna w Polskiej Klasyfikacji Działalności mieści się w zakresie podklasy PKD 86.90D „Działalność paramedyczna”.

Podolog czyli osoba zajmująca się specjalistyczną pielęgnacją stóp nie jest na pewno lekarzem. Nie jest też osobą zajmującą się kosmetycznym zabiegiem pedicure, a z czym niestety nadal dość często się go utożsamia. Podolog to ktoś pomiędzy tymi osobami. Zwykła, codzienna czy kosmetyczna pielęgnacja stóp nie mogą być mu obce, ale z drugiej strony powinien mieć szeroką wiedzę na temat wszelkich patologii i schorzeń w obrębie kończyn dolnych, jak również bardzo duże umiejętności manualne, zdobywane zwykle całymi latami.

Często to podolog jest specjalistą, który diagnozuje chorobę w jeszcze nierozpoznanym dla pacjenta stadium i zaleca mu wizytę u lekarza. Często wykryte nieprawidłowości wymagają dalszych, specjalistycznych badań, dlatego też podolog zaproponuje wykonanie u specjalisty dodatkowych badań pod kątem np. grzybicy, infekcji bakteryjnych, cukrzycy itp.

Podologia to również profilaktyka, mająca na celu sprawić by nogi jak najdłużej były zdrowe i sprawne. W gabinecie podologicznym dowiecie się w jaki sposób o nie dbać. Nogi często bolą, bo ich właściciel traktuje je jedynie jako narzędzie do poruszania się, a nie narząd, o który trzeba dbać tak samo, jak o serce czy nerki.

gabinet podologiczny

Osobom, które już cierpią na schorzenia kończyn dolnych takie jak:

podolog służy pomocą, stosując odpowiednią terapię oraz radą jak postępować i zapobiegać kolejnym komplikacjom.

Dużą grupą, do której kierowane są zabiegi podologiczne to osoby chore na cukrzycę. Diabetyków, podolodzy chcą przekonać do szczególnej pielęgnacji stóp, by w ten prosty sposób mogli długo zachować zdrowe nogi i ustrzec się przed groźnymi powikłaniami związanymi z cukrzycą. W przypadkach, gdy u chorych występują już objawy schorzeń w obrębie kończyn dolnych, specjalista – podolog pomoże ograniczyć skutki choroby, pokaże jak nie doprowadzić do jej nawrotu.

Iga Misiak-Stodulska
Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczno-Podologiczny
I-KOSMETYKA
www.ikosmetyka.eu

ikosmetyka_gabinet-podologiczny-sieradz